fbpx

Tag Archives: temperaturat

Kujdes nga temperaturat!

vera, temperatuar, rreziku, spitali

Për një javë katër mijë persona për shkak të temperaturave të larta me probleme shëndetësore Ngritja e temperaturave ka rritur edhe numrin e personave që po kërkojnë ndihmë mjekësore. Brenda 24 orëve, vetëm në Qendrën Emergjente të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ndihmë mjekësore kanë kërkuar mbi 236 persona. Prej …

Lexo më shumë

A ka Kosova mungesë të ujit?

Vala e nxehtësisë, po parashihet të përfshijë edhe Kosovën Në raste të tilla kur stina e verës karakterizohet me temperatura të larta e reshje të pakta shiu, kryesisht mund të sjellë si pasojë rënien e nivelit të ujit në liqenet akumuluese në vend, duke shkaktuar reduktime në furnizimin me ujë …

Lexo më shumë

Temperaturat gjatë javës

temperaturat

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës nga nesër pritet që temperaturat të ngriten, ku do të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell. Pritet që temperaturat  të arrijnë deri në 20 gradë. Në fillim të javës do të vazhdojë të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell. Të martën …

Lexo më shumë

Bora në Stamboll anulon qindra fluturime

Të gjitha fluturimet nga aeroportet ndërkombëtare të Shkupit, Tiranës dhe Prishtinës për në Stamboll dhe anasjelltas janë anuluar. STAMBOLL (AA) – Reshjet intensive të borës të cilat kapluan Stambollin kanë bërë që kompania ajrore Turkish Airlines (THY) të anulojë 640 fluturime brenda dhe jashtë Turqisë të cilat duhej të realizoheshin …

Lexo më shumë