fbpx

Tag Archives: tagora

Biseda mes Ajnshtajnit dhe Tagora-së

ajnshtajni dhe tagora

Më 14 korrik 1930, Albert Ajnshtajn mirëpriti në shtëpinë e tij në periferi të Berlinit, filozofin indian, muzikantin dhe laureatin e çmimit “Nobel”, Rabindranat Tagora. Ata patën një nga bisedat më stimuluese, më intelektuale dhe më dobiprurëse në histori, duke eksploruar lidhjen shumëvjeçare mes shkencës dhe fesë. Ky është një …

Lexo më shumë