fbpx

Tag Archives: studentet

Drejtori i EQAR’it thotë se përjashtimi i Kosovës do t’i izolojë studentët kosovarë

Universiteti hasan prishtina

Përjashtimi i Agjencisë së Kosovës për Akreditim nga Regjistri Evropian për Cilësi të Arsimit të Lartë (European Quality Assurance Register for Higher Education – EQAR) do të ketë pasoja të mëdha për studentët e diplomuar kosovarë që duan të vazhdojnë studimet në ndonjë universitet ndërkombëtarë. Drejtori i EQAR, Colin Tuck …

Lexo më shumë

Studentët – nuk mjafton dorëheqja

protesta e studenteve

Menjëherë pas dorëheqjes së prof. Ibrahim Gashit nga posti i Rektorit të Universitetit të Prishtinës, kanë filluar reagimet , të cilat ishin po aq të ndara sa ishte edhe opinioni përktazi me protestat e një grupi të studentëve dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile të Kosovës. Aktualisht  para Rektoratit studentët po kremtojnë  …

Lexo më shumë

Filloi përleshja mes studentëve e policisë

studentet, protesta

Protesta e studentëve dhe e shoqërisë civile ka filluar mu në kohën e paralajmëruar, por as dhjetë minuta pas grumbullimit të protestuesve para Rektoratit të Universitetit “Hasan Prishtina” ,  filloi përleshja mes protestuesve dhe pjesëtarëve të policisë. Gazetari i Info Globit nga vendi i ngjarjes raporton se deri tek përleshja …

Lexo më shumë

Arrestohen Ilir Deda e Ylli Hoxha

studentet, protesta

(E plotësuar 14:20 ) Policia ka shoqëruar në stacionin policor drejtorin e KIPRED-it, Ilir Dedën dhe Yll Hoxhën, asambleistë i Vetëvendosjes në Kuvendin komunal të Prishtinës. InfoGlobi mëson se dy aktivistët janë dërguar në stacionin policor nr. 2 në Prishtinë. Policia ka bllokuar hyrjen në oborrin e Rektoratit, kurse protestuesit …

Lexo më shumë