fbpx

Tag Archives: Spanja

Pa makina

barcelona, spanja, climate change

Mund të parandalohen 667 vdekje të parakohshme çdo vit Një studim i kryer nga Instituti i Barcelonës për Shëndetin Global përllogarit se qyteti mund të parandalojë 667 vdekje të parakohshme çdo vit nëse do të arrijë t`i krijojë 503 superblloqet e parashikuara në planin e tij fillestar – nga gjashtë …

Lexo më shumë

Katalonia nën kontroll të Spanjës

spanja

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy, pas mbledhjes që mbajti sot me kabinetin e tij, u vendos që tani Spanja ta marrë nën kontroll Katalonjën. Me këtë rast do të zbatohet neni 155 i Kushtetutës, me ç’rast ai do të shkarkojë qeverinë katalanase dhe do të thërrasë për zgjedhje lokale brenda gjashtë …

Lexo më shumë

Kalalonja pritet të shpallë pavarësinë, policia e armatosur rrethon Parlamentin

policia në Kataloni

Po ushtrohet presion maksimal mbi udhëheqësin katalonas Carles Puigdemont, nga Spanja për të hequr dorë nga fjalimi historik në Parlamentin e rajonit të shumëpërfolur. Ka spekulime se ai mund të shpallë zyrtarisht pavarësinë e Katalonjës, pas një referendumi të dhunshëm që la qindra të plagosur. Por, policia duket se ka …

Lexo më shumë