Tag Archives: Skënderbeu

Skënderbeu, midis mitit dhe realitetit

teuta nunaj

Shkruan: Teuta Nunaj / InfoGLOBI Gjergj Kastriot Skënderbeu, padyshim mbetet figura më emblematike e historisë kombëtare Shqiptare; mbetet krenaria e vendit të shqiponjave, nga ato më të mëdhatë, që shekujt veç ia ngritën edhe më lartë përmendoren; mbetet burim frymëzimi në çdo kohë dhe për çdo shqiptar, pa dallim ideologjie politike …

Lexo më shumë

Detroit, simpozium për Skënderbeun

Skënderbeu

Diaspora shqiptare e Amerikës përkujtoi javën që shkoi 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut me një simpozium në zonën e Detroitit të shtetit Miçigan. Kjo ngjarje mblodhi studiues nga SHBA, Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe nga arbëreshët e Italisë. Simpoziumi u mbajt në kishën katolike Zoja Pajtore në Detroit, me nismën e …

Lexo më shumë

Gravura e dasmës së Skënderbeut

pamje filmi per skenderbeun

Gjergj Kastrioti Skënderbeu, më 1451 u martua me Andronikën, të bijën e princit të njohur, Gjergj Arianit dhe Marie Muzakës. Në Qishbardhë (Kishën e Bardhë) afër Kaninës, çiftit iu dha bekimi ungjillor. Më pas ceremonia vazhdoi në manastirin e Ardenicës, në afërsi të Lushnjes, dhe më pas në kalanë e …

Lexo më shumë