Tag Archives: Shqipëria

Shqipëria dhe Maqedonia nesër mbajnë takimin e parë të përbashkët ndërqeveritar

shqiperi_maqedoni

Qeveria e Republikës së Shqipërisë dhe ajo e Republikës së Maqedonisë do të zhvillojnë takimin e parë të përbashkët ndërqeveritar nesër në Pogradec. Ministriae jashtme jep detaje se të dy kabinetet qeveritare do të takohen të premten në “Hymeti Palace”, në orën 14.30. Në orën 16.30, Kryeministri Rama dhe homologu …

Lexo më shumë

AIDS, Shqipëria e treta

flamuri_kombetar

Shqipëria zë vendin e tretë në rajon për sa i përket personave të infektuar nga HIV/AIDS. Nga të dhënat e ECDC, Qendra Europiane e Kontrollit të Sëmundjeve, e cila ka monitoruara situatën e HIV/AIDS në 15 vende, Shqipëria renditet pas Qipros dhe Malit të Zi për nga numrin i të …

Lexo më shumë

Deputetët mirëpritën marrëveshjet me Shqipërinë në fushën e Diasporës

Kosova_Shqiperia

Kryesuesja e Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, Vjosa Osmani, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh deputeti Visar Ymeri, dhe anëtarët e tjerë të komisionit parlamentar i kanë mirëpritur marrëveshjet e arritura me Republikën e Shqipërisë në fushën e Diasporës dhe kanë kërkuar implementimin sa më të …

Lexo më shumë

Përfundon takimi Shqipëri – Kosovë, këto janë marrëveshjet e Korçës

Pas takimit të dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe të Kosovës të mbajtur të hënën në Korçë, nën drejtimin e dy kryeministrave, z. Edi Rama dhe Ramush Haradinaj, kanë nënshkruar mbi 10 marrëveshje ndërqeveritare. InfoGlobi ju sjell të plotë listën e marrëveshjeve bilaterale të nënshkruara në kuadër të partneritetit strategjik …

Lexo më shumë

Hahn: Shqipëria në rrugën e duhur

Hahn_Rama_infoglobi

Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn deklaroi në konferencën e përbashkët për shtyp me Kryeministrin Edi Rama se Shqipëria është në rrugën e duhur. “Në vlerësimin tonë Shqipëria është në rrugën e duhur dhe aspirata europiane duhet të jetë një objektiv kombëtar që mbështetet nga të gjithë elementët, partitë politike, shoqëria …

Lexo më shumë