Ballina / Tag Archives: Shqipëria (page 4)

Tag Archives: Shqipëria

Shqipëria feston Ditën e Pavarësisë

Në Shqipëri sot është festuar 106 vjetori i shpalljes së Pavarësisë. Autoritetet më të larta shtetërore të vendit, Presidenti Ilir Meta, Kryetari i Parlamentit Gramoz Ruçi dhe Kryeministri Edi Rama, ishin sot në qytetin e Vlorës aty ku në 1912, patriotët nga të gjitha trevat ngritën flamurin kombëtar.  Pas ceremonisë …

Lexo më shumë

Kështu do të dukej harta etnike e Shqipërisë, nëse do të copëtohej Ballkani

harta e ndarjeve territoriale

“The Economist” ka paralajmëruar sot se nëse Serbia dhe Kosova do të shkëmbenin territore, do të shpërthente i gjithë Ballkani. Revista prestigjioze ka publikuar një hartë, që tregon se si do të dukej, sipas saj, Shqipëria etnike, nëse do të copëtohej Ballkani. “Nëse Kosova dhe Serbia fillojnë bisedime serioze rreth …

Lexo më shumë

Shqipëria dhe Maqedonia nesër mbajnë takimin e parë të përbashkët ndërqeveritar

shqiperi_maqedoni

Qeveria e Republikës së Shqipërisë dhe ajo e Republikës së Maqedonisë do të zhvillojnë takimin e parë të përbashkët ndërqeveritar nesër në Pogradec. Ministriae jashtme jep detaje se të dy kabinetet qeveritare do të takohen të premten në “Hymeti Palace”, në orën 14.30. Në orën 16.30, Kryeministri Rama dhe homologu …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!