Tag Archives: Shqipëria

Pushtimi turk përmes serialeve dizi

the guradian, turqia, kosova, ballkani, shqiperia, maqedonia, shba, europa, argjentina, kina

Deri në vitin 2023, qeveria turke shpreson se ‘dizi’ do të tërheqë 1 miliard dollarë nga eksportet “Marrëveshja e parë që duhet të bëjmë është: mos i quani ato telefilma,” thotë Dr Arzu Ozturkmen, i cili jep histori në Universitetin Boğaziçi në Stamboll. “Ne jemi shumë kundër këtij emërtimi.” Ajo …

Lexo më shumë

Macron i kërkon falje Ramës

edi rama, emanuel macron, frnaca, shqiperia, andora, armenia, euro2020

Incidenti me himnin dhe shtetin në ndeshjen Francë-Shqipëri Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë një mesazh kryeministrit Edi Rama, duke kërkuar ndjesë për atë që ai e ka quajtur gabim të patolerueshëm të Federates Franceze të Futbollit mbi ngatërrimin e himnit shqiptar! Presidenti Macron ka vlerësuar reagimin e …

Lexo më shumë

1909 Albert Kahn filantrop

albert kahn

Në vitin 1909 bankieri milioner francez dhe filantropisti Albert Kahn ndërmori një projekt ambicioz për të krijuar një koleksion fotografik të popujve, dhe për popujt, e botës. Si idealist dhe internacionalist, Kahn besonte se mund të përdorte procesin e ri të autokromit, sistemi i parë fotografik në botë me përdorim të …

Lexo më shumë

Vizionari

kemal ataturk, vizionari, samir strati, Bor, Guinness World Records, turqia, shqiperia

Strati, rekord Guinness me portretin e Ataturkut me 250 mijë vida Artisiti i mozaikëve, Saimir Strati ka shënuar rekordin e 11 në Librin e Rekorderve Guinnes. Strati arriti të realizonte portretin e Ataturkut për 37 ditë në 15 metra katrorë, të mbuluar me 250 mijë vida të ngjyrave dhe dimensioneve …

Lexo më shumë

Dëmtohet memoriali turk në Tiranë

memoriali, turqia, shqiperia, tirana

Është thyer memoriali i vendosur në Tiranë në nder të viktimave që kundërshtuan tentativën e grushtit të shtetit në Turqi. Pllaka është dëmtuar në pjesën anësore të saj, ndërkohë që policia ka rrethuar zonën ku është vendosur memoriali. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në mëngjesin e hershëm të premtes. Vendosja …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!