Tag Archives: Shqipëri

Veikkolainen : Ja pse ndodhin tërmetet dhe çfarë duhet të bëhet në rastin e tyre

Tërmetet nuk mund te parashikohen, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë sizmologu finlandez, Toni Veikkolainen. Ai thotë se Shqipëria është shumë pranë kufirit të pllakave tektonike, ndaj është zonë e prirur për tërmete. Sizmologu nga Universiteti i Helsinkit thotë se vendi është shumë pranë kufirit të pllakave …

Lexo më shumë

Kryeministri Rama: Shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka shpallur sot gjendjen e jashtëzakonshme, një ditë pasi tërmeti u mori jetën 24 personave dha qindra të lënduar. Në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë, Rama tha se nuk është thjesht çështje financash. “Do shpallim gjendjen e jashtëzakonshme bazuar në Kushtetutë. Ashtu si kushtetua dhe legjislacioni shtjellojnë, …

Lexo më shumë

Shqipëri: Shoqërohen në Polici dy gazetarë, akuzohen për lajme të rreme

policaa shqiperi

Pas publikimit të lajmeve të rreme nga disa portale të cilat shkaktuan panik tek qytetarët ka ardhur edhe reagimi i Policisë së Shtetit. Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë ka shoqëruar në Polici gazetarin e portalit “SYRI.net”, Aurel Rakipllari dhe gazetaren Daniela Grica e “Shekullit” të cilët kanë bërë publikim të …

Lexo më shumë