Ballina / Tag Archives: Serbia (page 4)

Tag Archives: Serbia

Stoltenberg: Krijimi i ushtrisë në kundërshtim me këshillat e aleatëve të shumtë të NATO-së.

stoltenberg

InfoGlobi ju sjell deklaratën e shefit të NATO-së, Jens Stoltenberg për Kosovën, të cilën e bëri në konferencën e sotme për shtyp të mbajtur në Bruksel pas përfundimit të takimit të Këshillit Veri – Atlantik dhe ministrave të jashtëm. “Me ministrat e jashtëm diskutuam synimin e Kosovës që ta transformojë …

Lexo më shumë

Palmer : A jeni të gatshëm të jepni diçka në këmbim të marrëveshjes me Serbinë

Mathew Palmer

Ditë më parë ka qëndruar për vizitë në Beograd dhe Prishtinë zëvendës ndihmësi i Sekretarit të Shtetit, Mathew Palmeri, i cili ka zhvilluar takime me krerët më të lartë të dy shteteve, me të cilët ka biseduar edhe për dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel, dhe përpjekjet për arritjen e një marrëveshje …

Lexo më shumë

Mediat serbe: Ky është plani amerikan për Kosoven dhe Serbinë

kosova e serbia

Sipas gazetës beogradase Vecernje Novosti amerikanët, të pakënaqur me performansën e BE’së në bisedimet janë kanë përgatitur një plan për Kosovën dhe Serbinë. Sipas Novostit Serbisë i kërkohet që Kosovës t’ia mundësojë anëtarësimin në organizata ndërkombëtare, përfshirë OKB’në ndërsa Kosovës krijimin e Asociacionit me kompetenca të mëdha në arsim dhe …

Lexo më shumë

RTS: Viti 2019 afati përfundimtar që Serbia t’i normalizojë raportet me Kosovën, kusht për anëtarësim në BE

EU_InfoGlobi

Radiotelevizioni i Serbisë ka publikuar një draft- strategji të Brukselit për pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian, ku thuhet se ky shtet mund të anëtarësohet në Union deri në vitin 2025.Në këtë strategji, që ende nuk është dokument përfundimtar, thuhet se Serbia dhe BE duhet t’i mbyllin të gjithë kapitujt …

Lexo më shumë