Tag Archives: Serbia

Pritje të gjata në kufij

kosobva, serbia, jarinje, merdare, dheu i bardhe, kosove, serbi

Bashkatdhetarët po presin mbi 8 orë në pikat kufitare me Serbinë Pritjet dhe kolonat e gjata në dalje të Kosovës në pikat kufitare me Serbinë janë të gjata. Bashkatdhetarët janë duke u përballur me pritje e kolona të gjata në dalje të Kosovës në pikat kufitare me Serbinë. Qendra Kombëtare …

Lexo më shumë

Pompeo: Njohja reciproke në bazë të normalizimit të marrëdhënieve Serbi – Kosovë

Vucic, Pompeo, serbia, kosova, shba

Përmes një postimi në rrjetin Twitter sekretari Pompeo theksoi se “normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën do të forcojë qëndrueshmërinë dhe përparimin e Serbisë, Ballkanit Perëndimor dhe komunitetit transatlantik” Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, u takua të martën në Nju Jork me Presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç. Përmes një postimi …

Lexo më shumë

DW: Quinti, Serbia, Kosova

quinti kosova e serbia

Vendet e Quintit i bënë thirrje Beogradit dhe Prishtinës të rigjallërojnë dialogun dhe theksuan, që Prishtina duhet të heqë taksën, ndërsa Beogradi të ndërpresë fushatën për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës. Në deklaratën e përbashkët të qeverive të SHBA, Francës, Britanisë së Madhe, Italisë dhe Gjermanisë thuhet se …

Lexo më shumë

Serwer i përgjigjet Daçiçit: Millosheviçi ishte armik më i madh i Serbisë se Clintoni e Albright

“Madeleine Albright dhe Bill Clinton i ndihmuan Serbisë të çlirohej nga Sllobodan Millosheviqi dhe kështu të krijojë shansin që Serbia të bëhet demokraci europiane”, kështu u shpreh për gazetën e Beogradit, “Danas”, Danniel Serwer, profesor i Universitetit Johns Hopkins” të Uashingtonit, transmeton Blici serb. Ai kështu komentoi pohimin e ministrit …

Lexo më shumë

Pesë shtetet mike të Kosovës kërkojnë heqjen e menjëhershme të taksës

mpj_kosova

Përmes një komunikate të përbashkët Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, po kërkojnë nga Kosova heqjen e menjëhershme të taksës dhe fillimin e dialogut me Serbinë.  Në këtë komunikatë theksohet se status quo pengon përparimin e Kosovës dhe Serbisë në rrugën drejt …

Lexo më shumë

I nominuari i SHBA-së për ambasador në Serbi Godfrey e ka prioritet edhe Kosovën

I nominuari i SHBA-së për ambasador në Serbi Godfrey e ka prioritet edhe Kosovën

I nominuari i SHBA-së për ambasador në Serbi, Anthony Godfrey, tha se prioritet i tij do të jetë normalizimi i marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës dhe gjetja e një zgjidhje të qëndrueshme. Diplomati amerikan, i cili ka qenë zëvëndësambasador në Moskë, thotë se është i vetëdijshëm për “ndikimin malinj të …

Lexo më shumë