fbpx

Tag Archives: Rusia

Ta hash apo ta lëpish!?

taip erdogan, vladimir putin, rusia, turqia

Presidentët  provojnë akulloret pasi inspektuan pajisjet ushtarake Liderët vendosën të pushonin pak duke u shkëputur nga pajisjet e rënda ushtarake për t’u ëmbëlsuar me një akullore jashtë aeroportit. Presidenti rus Vladimir Putin e ka qerasur homologun e tij, Recep Tayyip Erdogan me një akullore teksa dy krerët e shteteve inspektuan …

Lexo më shumë

Rusia prodhon armë të reja bërthamore

rusia, cernobil

Shpërthimi mund të jetë një nga aksidentet më të këqija bërthamore në rajon pas Çernobilit Zyrtarët e lartë ushtarakë në Rusi, thonë se vendi do të vazhdojë të zhvillojë armë të reja, ndërsa janë përcjellë për në banesën e fundit pesë viktimat e shpërthimit gjatë testimit të një pajisjeje bërthamore, …

Lexo më shumë

Rusia dëbon 23 diplomatë britanikë

rusia, moska

Rusia do të dëbojë 23 diplomatë britanikë në kulmin e tensioneve për sulmin me agjent nervor të një ish-spiuni dhe vajzës së tij në Britaninë e Madhe, njofton BBC. Ky veprim vjen si kundërpërgjigje ndaj vendimit të Britanisë për të dëbuar 23 diplomatë rusë. Ata u urdhëruan të largoheshin pas …

Lexo më shumë

Rusia teston raketën supersonike

rusia raketa sonike

Rusia ka deklaruar se ka testuar me sukses raketën “supersonike”, për të cilën presidenti rus, Vladimir Putin ka pretenduar këtë muaj se ka kapacitet për të fluturuar 10 herë më shpejt se shpejtësia e zërit. Raketa Kinzhal është lansuar nga sot nga rajoni ushtarak në jug të Rusisë, ka thënë …

Lexo më shumë