Tag Archives: Reforma

Reforma në administratë: 3 kërkesa nga BE’ja

Komisioni Evropian

Ministri i Administratës Publike Mahir Yagcilar të martën ka raportuar para anëtarëve të Komisionit parlamentar për Integrime Evropiane lidhur me përmbushjen e obligimeve në kuadër të agjendës evropiane. Blerta Deliu Kodra ka thënë se reforma e administratës është njëra ndër kushtet prej Bashkimit Evropian. Sipas saj, politizimi i administratës publike …

Lexo më shumë

Hoyt Yee dhe Hoxha flasin për reformat në drejtësi

Gjatë qëndrimit për vizitë zyrtare në SHBA, Ministrja Hoxha takoi Zëvendësndihmës Sekretarin e Shtetit për Evropë dhe Azi, Hoyt Yee. Në këtë takim, Ministrja Hoxha e njoftoi Z. Yee për reformat e ndërmarra, punën dhe angazhimin e institucioneve të vendit për të fuqizuar sundimin e ligjit. Po ashtu, Ministrja Hoxha ritheksoi bashkëpunimin e shkëlqyeshëm …

Lexo më shumë

Publikohet Indeksi i reformës së transparencës komunale

Organizata Jo-qeveritare Emancipimi Civil Ma Ndryshe organizon konferencë në kuadër të cilës do të publikohet Indeksi i Reformës së Transparencës Komunale. Panelistë në këtë organizim do të jenë: Shpend Ahmeti, kryetar i Komunës së Prishtinës, Mimoza Kusari-Lila, kryetare e Komunës së Gjakovës dhe Idriz Vehapi, kryetar i Komunës së Rahovecit. …

Lexo më shumë