Tag Archives: putin

Trump e Putin flasin në telefon

trump-e-putin_infoglobi

Shtëpia e Bardhë njofton se presidenti Donald Trump ka folur në telefon me Presidentin rus Vladimir Putin. Shtëpia e Bardhë tha se gjatë telefonatës u fol për Sirinë, Iranin, Korenë e Veriut dhe Ukrainën. Presidentët Trump dhe Putin folën jozyrtarisht disa herë javën e kaluar kur morën pjesë në një …

Lexo më shumë

Putin pas 5 vitesh viziton Turkmenistanin

Putin

Presidenti rus, Vladimir Putin po qëndron në Turkmenistan, duke shënuar vizitën e tij të parë zyrtare pas pesë vjetësh në shtetin e izoluar të Azisë Qendrore. Më herët Kremlini ka njoftuar se Putini do të diskutojë me homologun e tij, Gurbanguly Berdymukhammedov, për lidhjet dypalëshe dhe për çështjet rajonale dhe …

Lexo më shumë

Takohen Merkel e Putin

Në takimin me kancelaren gjermane, Angela Merkel, presidenti rus, Putin pranon edhe njëherë procesin e paqes në Ukrainën lindore. Merkel bëri thirrje për respektimin e të drejtave të pakicave në Rusi. Kancelarja gjermane, Angela Merkel në takimin e saj me presidentin rus, Vladimir Putin të martën (02.05) ka kërkuar që …

Lexo më shumë

Bisedë telefonike Trump-Putin

Presidenti amerikan Donald Trump dhe ai rus Vladimir Putin sot kanë në plan të zhvillojnë një bisedë telefonike, e para që kur Rusia dënoi sulmin ushtarak amerikan në Siri muajin e kaluar. Telefonatën e konfirmuan si Shtëpia e Bardhë, edhe Kremlini, por pa dhënë hollësi lidhur me çështjet që do …

Lexo më shumë