Tag Archives: protesta

Filloi përleshja mes studentëve e policisë

studentet, protesta

Protesta e studentëve dhe e shoqërisë civile ka filluar mu në kohën e paralajmëruar, por as dhjetë minuta pas grumbullimit të protestuesve para Rektoratit të Universitetit “Hasan Prishtina” ,  filloi përleshja mes protestuesve dhe pjesëtarëve të policisë. Gazetari i Info Globit nga vendi i ngjarjes raporton se deri tek përleshja …

Lexo më shumë

Arrestohen Ilir Deda e Ylli Hoxha

studentet, protesta

(E plotësuar 14:20 ) Policia ka shoqëruar në stacionin policor drejtorin e KIPRED-it, Ilir Dedën dhe Yll Hoxhën, asambleistë i Vetëvendosjes në Kuvendin komunal të Prishtinës. InfoGlobi mëson se dy aktivistët janë dërguar në stacionin policor nr. 2 në Prishtinë. Policia ka bllokuar hyrjen në oborrin e Rektoratit, kurse protestuesit …

Lexo më shumë

Protestohet edhe sot

protesta

Protesta e studentëve për dorëheqjen e Rektorit të Universitetit ‘Hasan Prishtina’ do të vazhdojë edhe sot.  Protestuesve dje i janë bashkëngjitur edhe përfaqësues të shoqërisë civile por edhe të subjektit politik Vetëvendosje. Gjashtë studentë janë lënduar në protestën e se enjtes, ndërkohë që dhjetëra studentë të tjera janë trajtuar nga dy …

Lexo më shumë

Protestat e studentëve, ka të lënduar

protesta, studentet, kosova

Gjatë protestës së studentëve para rektoratit, raportohet edhe për të lënduar. InfoGlobi mëson se në këto momente shihet dhe ambulanca e cila po përcjellur studentët e lënduar për në emergjencë. Situata ka filluar të eskaloj,kur protestuesit tentuan të hyjnë brenda objektit t Rektoratit. Policia dhe Njësia speciale nuk kanë lejuar një …

Lexo më shumë

Protesta vazhdon edhe neser

protesta, studentet, kosova

( E plotësuar): Gjashtë studentë janë lënduar në protestën e sotme, ndërkohë dhjetëra studentë të tjera janë trajtuar nga dy ekipe të ndihmës së shpejtë që kanë qëndruar gjatë gjithë kohës në protestën e së enjtes përpara rektoratit të UP-së. Policia e Kosovës ka njoftuar për pesë policë dhe një …

Lexo më shumë

Protesta, 32 të lënduar

32 persona janë lënduar te mërkurën gjatë protestës së organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje kundër Ratifikimit të Marrëveshjes. 11 prej të lënduarve ishin qytetarë ndërsa 21 policë. Protesta e paparalajmëruar e realizuar nga subjekti politik ’Vetëvendosje’ ka filluar rreth orës 09:00 dhe ka përfunduar rreth orës 14:55, ku pjesëmarrës kanë qenë …

Lexo më shumë

VV proteston në Bruksel, para Ashtonit

Aktivistë të Vetëvendosjes kanë protestuar sot në orët e mesditës në Bruksel. Bruksel: Ata kanë zhvilluar një protestë para zyrës së përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton. Kjo protestë është organizuar në shenjë kundërshtimi me bisedimet që pritet të nisin sot në mes të kryeministrit të Kosovës, Hashim …

Lexo më shumë