Tag Archives: protesta

Kush kundërshton dhe kush e mbështet Gjykatën Speciale dhe pse?

Subjektet politike opozitare kanë shprehur qëndrime përkrahëse të protestës së paralajmëruar për ditën e Premte kundër krijimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Siç dihet, protesta është thirrur nga veteranët e UÇK-së, dhe e njejta do të mbahet në sheshin Skenderbeu në Prishtinë, duke filluar pak para fillimit të seances plenare të …

Lexo më shumë

Të shtunën protesta qytetare duke pirë kafe

prishtina

Një grup qytetarësh janë takuar për t’ u koordinuar për protestat qytetare të së shtunës. Në një njoftim thuhet se në takim morën pjesë, Rron Gjinovci, analistë, studentë, aktivistë e qytetarë të Republikës së Kosovës. Pjesëmarrësit e tubimit e kundërshtojnë gjendjen e krijuar socio-ekonomike në Kosovë. Ata shprehen kundër migrimit …

Lexo më shumë

Çka thotë policia për protestën ?

Në protestën e së shtunës në Prishtinë, në të cilën sipas zyrtarëve policorë kanë marr pjesë rreth 7 mijë protestues, janë lënduar të paktën tre policë. Lëndimet u shkaktuan kur ‘huliganët hodhën gjësende të forta në drejtim të tyre”. Ja çka thuhet në komunikatën e Policisë së Kosovës, të lëshuar …

Lexo më shumë