fbpx

Tag Archives: Paradise Papers

“Paradise Papers” shpalojnë sa e rrezikuar është demokracia

paradise papers, demokracia

Hetimi ndërkombëtar mbi 350 miliardë euro të financave offshore thekson praktikat që ushqejnë pabarazinë dhe padrejtësinë. Udhëtimi në korridoret e fshehta të ekonomisë botërore nuk ka fund. Pas Luksemburgut në vitin 2014, Zvicrës në 2015, Panamasë vitin e kaluar, hetimi i ri “Paradise Papers “, i ndërmarrë nga Konsorciumi Ndërkombëtar …

Lexo më shumë

“Paradise Papers” shokojnë BE-në

“Paradise Papers”_infoglobi

Komisioni Evropian dhe ministrat e Financave të BE-së, të tronditur nga zbulimet e “Paradise Papers”, premtuan sot rritjen e luftës kundër evazionit fiskal. “Ky skandal i ri tregon edhe njëherë, se disa sipërmarrje dhe individë të pasur janë gati për gjithçka për të mos paguar taksat.Qytetarët evropianë nuk durojnë më …

Lexo më shumë

‘Parajsa fiskale’ e George Soros trondit botën: Dalin emrat e politikanëve të përfshirë

paradise papers

Një rrjedhje e papritur dokumenteve financiare ka zbuluar se si të fuqishmit dhe të pasurit, duke përfshirë edhe Mbretëreshë e Anglisë, investojnë fshehurazi sasi të mëdha parash në det të hapur. Sekretari i tregtisë së Donald Trump është përfolur të jetë gjithashtu pjesë e skandalit. Zbulimet më të fundit, të …

Lexo më shumë

“Wikileaks” ishte vetëm fillimi, lexoni çka sjell skandali “Paradise Papers”

paradise_papers

Shkruan: Evliana BERANI Pas zbulimeve të sekreteve botërore nga  “Wikileaks” e  “Panama Papers“, gazetarët hulumtues të vendeve të ndryshme të botës vijnë me  “Paradise Papers“. Edhe kësaj radhe në fokus të hulumtimit ishin elitat botërore, politkanë, mbretër, sekretarë shtetesh, biznismenë e korporata mediash sociale, ministra, sportistë, aktorë e shumë figura tjera …

Lexo më shumë

Skandaloze, liderët botërorë dhe korrupsioni

auto_paradisepapers_infoglobi

Një grup gazetarësh ndërkombëtarë publikuan të dielën një raport në lidhje me aktivitetet financiare të disa prej ish-liderëve dhe liderëve aktuale botërorë, përfshirë edhe Presidentin rus, Vladimir Putin, se ka qarkulluar më shumë se 2 miliardë dollarë. Rreth 11.5 milionë dokumente nga një zyrë juridike nga Panamaja “Mossack Fonseca” tregojnë …

Lexo më shumë