Ballina / Tag Archives: Nobel

Tag Archives: Nobel

Duhej të mbahej sot te ambasada suedeze

nobel, perter hanke, suedia, kosova, ballkani

Pse shtyhet protesta për kundërshtimin e Nobelit për Handke Ben Apolloni, njëri nga organizatorët e protestës “No Nobel for Handke”, ka njoftuar se kjo protestë është shtyrë për shkaqe sigurie. Ai përmes një statusi në Facebook, ka sqaruar në detaje vendimin e tyre, shkruan KultPlus.com https://www.facebook.com/ben.apolloni/posts/10218335419509677 Statusi i Ben Apollonit …

Lexo më shumë

Rrugëtimi i çuditshëm i Nobelit në letërsi

Pavarësisht parashikimeve, pavarësisht kritikave dhe gjithçka je tjetër  çmimi Nobel në letërsi ia del të na çudisë çdo herë. Duket sikur pritshmëritë tona thyhen çdo herë gjatë ndarjes së çmimeve, veçanërisht në letërsi, shkruan arbresh.info. Për vite të tëra informohen shkrimtarët favorit si Roth, Murakami, Ali Ahmad Said Esber (ADONIS) ose …

Lexo më shumë