NATO – InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Mon, 10 Jun 2019 11:12:21 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 Shea: Serbia ende i mohon krimet e kryera në Kosovë https://infoglobi.com/shea-serbia-ende-i-mohon-krimet-e-kryera-ne-kosove/ https://infoglobi.com/shea-serbia-ende-i-mohon-krimet-e-kryera-ne-kosove/#respond Mon, 10 Jun 2019 11:12:21 +0000 https://infoglobi.com/?p=144545 Shea: Serbia ende i mohon krimet e kryera në Kosovë

Xhejmi Shea (Jamie Shea), zëdhënës i NATO-s gjatë kohës së fushatës ajrore të pranverës së vitit 1999, në një intervistë ekskluzive për RTKLive në njëzetvjetorin e përfundimit të luftës rikujton sprovat nëpër të cilat kishte kaluar Aleanca në atë kohë dhe flet për rezultatet e kësaj fushate në ndalimin e spastrimit etnik të shqiptarëve të …

The post Shea: Serbia ende i mohon krimet e kryera në Kosovë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/shea-serbia-ende-i-mohon-krimet-e-kryera-ne-kosove/feed/ 0
Bombardimet e NATO-së ishin të ligjshme dhe të nevojshme https://infoglobi.com/bombardimet-e-nato-se-ishin-te-ligjshme-dhe-te-nevojshme/ https://infoglobi.com/bombardimet-e-nato-se-ishin-te-ligjshme-dhe-te-nevojshme/#respond Mon, 10 Jun 2019 08:00:39 +0000 https://infoglobi.com/?p=144522 Bombardimet e NATO-së ishin të ligjshme dhe të nevojshme

Në 20-vjetorin e përfundimit të bombardimeve të NATO-së kundër forcave serbe, sekretari i përgjithshëm i Aleancës Veri Atlantike, Jens Stoltenberg, ka thënë se këto bombardime ishin të nevojshme dhe të ligjshme. Stoltenberg për “Politika”, ka thënë se historia ka treguar se bombardimet kundër Serbisë në vitin 1999 ishin të domosdoshme dhe të ligjshme, sipas tij …

The post Bombardimet e NATO-së ishin të ligjshme dhe të nevojshme appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/bombardimet-e-nato-se-ishin-te-ligjshme-dhe-te-nevojshme/feed/ 0
Clinton me rastin e 20 vjetorit të bombardimeve https://infoglobi.com/clinton-me-rastin-e-20-vjetorit-te-bombardimeve/ https://infoglobi.com/clinton-me-rastin-e-20-vjetorit-te-bombardimeve/#respond Sun, 24 Mar 2019 22:43:05 +0000 https://infoglobi.com/?p=143132 Clinton me rastin e 20 vjetorit të bombardimeve

20 vjet më parë NATO për 78 ditë goditi caqet serbe në Kosovë. Presidenti amerikan Bill Clinton ishte ai që bindi SHBA’në se po vepronin drejtë duke mbrojtur civilët e pafajshëm, dhe udhëhoqi koalicionin që mundi Serbinë. Nëpërmjet një shkrimi në Facebook Qendra Presidenciale Clinton kujtoi momentin e madh të 24 marsit 1999. “Sot është …

The post Clinton me rastin e 20 vjetorit të bombardimeve appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/clinton-me-rastin-e-20-vjetorit-te-bombardimeve/feed/ 0
20 vjetori i bombardimeve: Fjalimet e Presidentit Bill Clinton në prak të ndërhyrjes https://infoglobi.com/20-vjetori-i-bombardimeve-fjalimet-e-presidentit-bill-clinton-ne-prak-te-nderhyrjes/ https://infoglobi.com/20-vjetori-i-bombardimeve-fjalimet-e-presidentit-bill-clinton-ne-prak-te-nderhyrjes/#respond Sun, 24 Mar 2019 21:02:40 +0000 https://infoglobi.com/?p=143123 20 vjetori i bombardimeve: Fjalimet e Presidentit Bill Clinton në prak të ndërhyrjes

Sot u shënua 20 vjetori i ndërhyrjes humanitare të aleatëve të NATO-së kundër caqeve ushtarake të ish Jugosllavisë për t’i dhënë fund luftës në Kosovës. Pak fjalë kishte për të thënë gjenerali amerikan Wesley Clarke natën e 23 marsit 1999. Ai shihet këtu duke u larguar nga selia e NATO-së derisa kishte për të detyrë …

The post 20 vjetori i bombardimeve: Fjalimet e Presidentit Bill Clinton në prak të ndërhyrjes appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/20-vjetori-i-bombardimeve-fjalimet-e-presidentit-bill-clinton-ne-prak-te-nderhyrjes/feed/ 0
20 vjetori i bombardimeve, Kosova falënderon NATO-në https://infoglobi.com/20-vjetori-i-bombardimeve-kosova-falenderon-nato-ne/ https://infoglobi.com/20-vjetori-i-bombardimeve-kosova-falenderon-nato-ne/#respond Sat, 23 Mar 2019 22:11:30 +0000 https://infoglobi.com/?p=143098 20 vjetori i bombardimeve, Kosova falënderon NATO-në

Në Kosovë është shënuar 20 vjetori i ndërhyrjes humanitare të NATO-së, kundër caqeve ushtarake të Serbisë e me qëllim të ndërprerjes së krizës humanitare në Kosovë. Për nder të kësaj dite, objekti i Qeverisë është mbuluar me flamurin e NATO-s. Në këtë përvjetor është kujtuar ndërhyrja e NATO-s  si një veprim i ligjshëm kundër krimeve …

The post 20 vjetori i bombardimeve, Kosova falënderon NATO-në appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/20-vjetori-i-bombardimeve-kosova-falenderon-nato-ne/feed/ 0
70 vjet nga publikimi i planit për NATO – në https://infoglobi.com/70-vjet-nga-publikimi-i-planit-per-nato-ne/ https://infoglobi.com/70-vjet-nga-publikimi-i-planit-per-nato-ne/#respond Mon, 18 Mar 2019 08:06:38 +0000 https://infoglobi.com/?p=130491 70 vjet nga publikimi i planit për NATO – në

Më 18 mars 1949 Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre evropianë bënë të njohur planet e tyre për një aleancë, që e quajtën Organizata e Traktatit të Atlantikut Verior, ose NATO. Aleatët thanë se qëllimi i tyre ishte ruajtja e paqes dhe e sigurimit. Ata ranë dakord që një sulm i armatosur kundër cilitdo …

The post 70 vjet nga publikimi i planit për NATO – në appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/70-vjet-nga-publikimi-i-planit-per-nato-ne/feed/ 0
Gjenerali amerikan Scaparrotti: Situata në Ballkan shumë e brishtë https://infoglobi.com/gjenerali-amerikan-scaparrotti-situata-ne-ballkan-shume-e-brishte/ https://infoglobi.com/gjenerali-amerikan-scaparrotti-situata-ne-ballkan-shume-e-brishte/#respond Wed, 06 Mar 2019 23:17:28 +0000 https://infoglobi.com/?p=142667 Gjenerali amerikan Scaparrotti: Situata në Ballkan shumë e brishtë

Situata e sigurisë në Ballkan është shumë e brishtë dhe vendet e Ballkanit janë shënjestra kryesore të ndikimit malinj të Rusisë, ka thënë komandanti i forcave të SHBA-së në Evropë, Curtis M. Scaparrotti, gjatë një dëshmie para komitetit për Forca të Armatosura të Senatit amerikan. Scaparrotti, i cili gjithashtu është komandant Suprem i Aleancës i …

The post Gjenerali amerikan Scaparrotti: Situata në Ballkan shumë e brishtë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/gjenerali-amerikan-scaparrotti-situata-ne-ballkan-shume-e-brishte/feed/ 0
NATO do të nënshkruajë protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë https://infoglobi.com/nato-do-te-nenshkruaje-protokollin-per-anetaresimin-e-maqedonise/ https://infoglobi.com/nato-do-te-nenshkruaje-protokollin-per-anetaresimin-e-maqedonise/#respond Sat, 02 Feb 2019 14:45:28 +0000 https://infoglobi.com/?p=142043 NATO do të nënshkruajë protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se aleanca do të nënshkruajë protokollin për pranimin e Maqedonisë më 6 shkurt. “Më 6 shkurt ne do të shkruajmë histori”, ka shkruar në një postim në Twitter sekretari Stoltenberg. “Aleatët e NATO-s do të nënshkruajnë protokollin e anëtarësimit të Maqedonisë me Republikën e Maqedonisë së …

The post NATO do të nënshkruajë protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/nato-do-te-nenshkruaje-protokollin-per-anetaresimin-e-maqedonise/feed/ 0
Solana: Nuk ka asnjë ngjashmëri rasti i Katalonisë me Kosovën https://infoglobi.com/solana-nuk-ka-asnje-ngjashmeri-rasti-i-katalonise-me-kosoven/ https://infoglobi.com/solana-nuk-ka-asnje-ngjashmeri-rasti-i-katalonise-me-kosoven/#respond Mon, 24 Dec 2018 12:41:42 +0000 https://infoglobi.com/?p=141860 Solana: Nuk ka asnjë ngjashmëri rasti i Katalonisë me Kosovën

Asgjë të përbashkët mes rastit të Kosovës dhe Katalonisë nuk sheh ish-Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Javier Solana. Në një intervistë për “DiariodeAvisos”, duke folur kryesisht për çështjen katalonase, ish-ministri i jashtëm spanjoll, ka thënë se janë rrethanat historike ato që dallojnë tërësisht kur bëhet fjalë për Kosovën dhe Kataloninë. “Aplikimi i barnave që u …

The post Solana: Nuk ka asnjë ngjashmëri rasti i Katalonisë me Kosovën appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/solana-nuk-ka-asnje-ngjashmeri-rasti-i-katalonise-me-kosoven/feed/ 0
NATO fton Prishtinën e Beogradin të përmbahen https://infoglobi.com/nato-fton-prishtinen-e-beogradin-te-permbahen/ https://infoglobi.com/nato-fton-prishtinen-e-beogradin-te-permbahen/#respond Fri, 14 Dec 2018 11:56:58 +0000 https://infoglobi.com/?p=141690 NATO fton Prishtinën e Beogradin të përmbahen

Sekretari i përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg ka reaguar menjëherë pas votimit të deputetëve të Kuvendit të Kosovës për krijimin e Ministrisë së Mbrojtjes dhe transformit të mandatit të FSK-së në në mandat të ushtrisë. Deklarata e plotë e shefit të NATO-së: Sot, institucionet e Kosovës kanë votuar tri ligjet që inicuan procesin e transformimit …

The post NATO fton Prishtinën e Beogradin të përmbahen appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/nato-fton-prishtinen-e-beogradin-te-permbahen/feed/ 0