fbpx

Tag Archives: Moska

Rusia dëbon 23 diplomatë britanikë

rusia, moska

Rusia do të dëbojë 23 diplomatë britanikë në kulmin e tensioneve për sulmin me agjent nervor të një ish-spiuni dhe vajzës së tij në Britaninë e Madhe, njofton BBC. Ky veprim vjen si kundërpërgjigje ndaj vendimit të Britanisë për të dëbuar 23 diplomatë rusë. Ata u urdhëruan të largoheshin pas …

Lexo më shumë

DASH: Moska rrezikon lirinë e mediave

dash_infoglobi

Departamenti amerikan i shtetit tha të martën se “legjislacioni i ri rus që i lejon ministrisë së Drejtësisë të përcaktojë mediet si “agjentë të huaj”, dhe të mbikëqyrë apo të bllokojë aktivitete të caktuara në internet, paraqet një tjetër kërcënim për mediet e lira në Rusi. Ditë më parë presidenti …

Lexo më shumë

Digjet Moska

Moska

Mbi 3 mijë njerëz janë evakuuar pasi zjarri shpërthen në tregun e materialeve të ndërtimit në rajonin e Moskës, ka raportuar Ministria e Emergjencave. Të paktën një person ka marrë lëndime dhe është shtrirë në spital. Dëshmitarët thanë se kanë dëgjuar shpërthimin, duke treguar se panë disa makina jashtë tregut …

Lexo më shumë