Tag Archives: merkel

Haradinaj takohet me kancelaren Merkel

Haradinaj takohet me kancelaren Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha të enjten se Kosova është e gatshme për një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht detyruese për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, që përfshinë njohjen e ndërsjellë në kufijtë ekzistues. Ai i bëri këto komente pas takimit me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Berlin, me të …

Lexo më shumë

Merkel edhe zyrtarisht kancelare gjermane

angela merkel, CDU

Parlamenti gjerman ka emëruar Angela Merkel si kancelare të shtetit në mandatin e saj të katërt. Merkel është zgjedhur ashtu siç edhe pritej në raudin e parë të votimit në Dhomën e Ulët të parlamentit. Merkel ka bërë betimin në rezidencën e presidentit, Frank-Walter Steinmeier në qendër të Berlinit. Me …

Lexo më shumë

Kosova ta ratifikojë demarkacionin sipas Marrëveshjes së vitit 2015

Angela Merkeli, CDU, David McAllister

Kryesuesi i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Parlamentin Evropian dhe anëtar i CDU—së së Angela Merkelit, CDU, David McAllister, thotë se mosmarrëveshjet e pazgjidhura territoriale në rajon duhen zgjidhur para se vendet të avancojnë kah BE-ja. Në një intervistë për të përditshmen malazeze “Pobjeda”, McAllister ka theksuar se ratifikimi …

Lexo më shumë