Ballina / Tag Archives: media (page 3)

Tag Archives: media

AGK: Prokuroria ngriti aktakuzë ndaj kërcënuesit të gazetarit Kadriu

media zbulimet

Asociaconi i Gazetarëve të Kosovës  ka njoftuar se, Prokuroria Themelore në Prishtinë ka ngritur aktakuzë ndaj M.B i cili në muajin korrik të këtij viti kishte kërcënuar me jetë gazetarin e KTV-së, Kushtrim Kadriu. Në aktakuzën e dorëzuar gazetarit nga Prokuroria Themelore në Prishtinë, thuhet se: ”Me 10.07.2017, rreth orës …

Lexo më shumë

Armiqtë më të mëdhenj të gazetarëve shpesh janë vetë shtetet

mediat gjermane

Të rrëmbyer, të torturuar, të vrarë: në të gjithë botën dhuna kundër gazetarëve është shtuar. Por vetëm një në dhjetë krime sqarohet. Armiqtë më të mëdhenj të gazetarëve shpesh janë shtetet ku punojnë gazetarët. 530 gazetarë të vrarë. Vetëm midis viteve 2012 dhe 2016. Këtë shifër e publikoi UNSECO në …

Lexo më shumë

#Folmosutut motoja e protestës së sotme të AGK-së

kercenohet gazetari

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, sot më 3 maj, në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, së bashku me Këshillin e Mediave të Shkruara të Kosovës, të përkrahur nga organizatat e shoqërisë civile, zhvillojnë aksion protestues para objektit kryesor të Qeverisë në sheshin ”Skënderbeu” në Prishtinë. Pse mbahet protesta? #Folmosutut është …

Lexo më shumë

Shoqëria civile porositë Ministrinë e drejtësisë: Tërhiqu nga Draft-ligji

qeveria

Organizatat e shoqërisë civile kundërshtojnë fuqishëm draftligjin e hartuar të Ministrisë së Drejtësisë për ndryshimin e Kodit Penal të Republikës së Kosovës. Përmes një komunikate për media bëhet e ditur se draftligji i propozuar shkel thellësisht parimet fundamentale të një shteti demokratik ku respektohen liritë dhe të drejtat e njeriut. …

Lexo më shumë