fbpx

Tag Archives: marrëveshja

Kostelancik: Marrëveshja Kosovë – Serbi -prioritet strategjik i Amerikës

flamuj-shba-kosove

David Kostelancik, zëvendës i të dërguarit të posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Mathew Palmer, ka thënë se prioritet strategjik për Shtetet e Bashkuara të Amerikës është arritja e marrëveshjes së paqes mes Kosovës dhe Serbisë. Kostelancik ka treguar edhe kërkesat që i janë parashtruar lidershipit të Kosovës pas zgjedhjeve të 6 …

Lexo më shumë

Gjermani : Punëtorët fitojnë të drejtën për të punuar 28 orë në javë

sa ore duhet te punoni, puna, Gjermani,

Në Gjermani miliona punëtorë po fitojnë të drejtën për të punuar 28 orë në javë, raporton transmetuesi televiziv amerikan CNN. Këte betejë sindikalistët e kishin nisur prej kohësh, por është Sindikata e Punës “IG Metall” ajo që ia doli të sigurojë marrëveshjen, që 2.3 milionë anëtarëve të saj tu mundësohet …

Lexo më shumë

Arrihet Marrëveshja: Termocentrali i ri do të fillojë të ndërtohet në vitin 2018

Qeveria

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mbajti sot mbledhjen e Komitetit Drejtues për Termocentralin “Kosova e Re”. Në këtë takim ku ishin të pranishëm edhe përfaqësuesit e Kompanisë amerikane “Contour Global”, u arrit marrëveshja për ndërtimin e Termocentralit “Kosova e Re”. Marrëveshja komerciale pritet që të nënshkruhet ditët e …

Lexo më shumë

Reagon Brukseli pas dështimit të marrëveshjes për gjyqtarët serbë

brukseli mogerini-vucic-taci_15082414

Bashkimi Evropian shpreh keqardhje për kërkesën e Serbisë që integrimi i personelit serb në gjyqësorin e Kosovës të shtyhet, tha zëdhënësja e bllokut, Maja Kocijançiq. “Prishtina i ka përmbushur të gjitha obligimet në lidhje me zbatimin e Marrëveshjes për gjyqësorin. Integrimi i personelit është i rëndësishëm, sepse i kontribuon sundimit …

Lexo më shumë

Britania e Madhe dhe Kosova nënshkruajnë MV pro profesionistëve

ambasadori i britanise dhe kryeministri i kosoves

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruari O’Connell, kanë nënshkruar Memorandumin e Mirëkuptimit në mes të Kosovës dhe Britanisë së Madhe d. Njoftimi për media tregon se qëllimi i Memorandumit të mirëkuptimit është që, në pajtim me legjislacionin në fuqi, të mbështeten përpjekjet …

Lexo më shumë

Asociacioni sipas Marrëveshjes së Brukselit, Ligji për FAK të procedohet në Nëntor

Qeveria e Kosovës ka miratuar të hënën programin qeverisës për periudhën 2017-2021. Themelimi i Asociacionit të komunave me Shumicë Serbe, sipas Marrëveshjes së Brukselit, transformimi i FSK-së në Forca të Armatosura me ligjin që pritet të miratohet në nëntor, rritje ekonomike prej 5-7 për qind, themelimi i Byrosë Nacionale të …

Lexo më shumë

Alternativa publikon Marrëveshjen e saj me LDK-në , DOKUMENT

Sundimi i ligjit, zhvillimi ekonomik, reforma e administratës publike dhe politika rajonale dhe ndërkombëtare, janë katër shtyllat e qeverisjes mbi të cilat u nënshkrua marrëveshja e koalicionit parazgjedhor ndërmjet LDK-së dhe Alternativës. InfoGlobi ju sjell të plotë dokumentin e nënshkruar nga liderët e dy subjektëve politik, Isa Mustafës dhe Mimoza …

Lexo më shumë