fbpx

Tag Archives: Macron

Populli i kërkon falje Briggite

macron, bolsonaro, amazona, brazili, samitt g 7

Jair Bolsonaro ‘shfajësohet’ ndaj fyerjës që bëri ndaj Zonjës së parë të Francës Brazilianet vërshuan në mediat sociale duke kërkuar ndjesë për sjelljen e presidentit të tyre, ndërsa reagime pati edhe nga shtetasi brazilian në rrugët e Parisit. Pas valës së indinjatës që shkaktuan komentet e tij ofenduese për bashkëshorten …

Lexo më shumë

Shpresat e Maqedonisë për në BE

macron, maqedonia, be

Macron thotë se se nuk do të pranojë zgjerim të BE-së derisa vet brenda BE-ja të bëjë reformat e nevojshme Presidenti francez Emanuel Makron ka kritikuar mungesën e marrëveshjeve brenda BE-së për shpërndarjen e funksioneve udhëheqëse në Union dhe përsëri ka bërë thirrje për reofrma institucionale në Bashkimin Europian, transmeton …

Lexo më shumë

Trump pret homologun Macron në Shtëpinë e Bardhë

trump macron

Presidenti Donald Trump priti të martën me një ceremoni zyrtare në Shtëpinë e Bardhë, Presidentin francez Emmanuel Macron. Të dy udhëheqësit folën për miqësinë shumëvjeçare mes të dy vendeve, duke theksuar çështjet madhore që i bashkojnë: demokracia, pluralizmi dhe kundërvënia ndaj politikave të rrezikshme nacionaliste. Ata biseduan për një sërë …

Lexo më shumë

Merkel, May dhe Macron reagojnë ndaj Trump

merkel may e macron

“Marrëveshja me Iranin është e vlefshme për ne” Menjëherë pas konferencës së presidentit Amerikan, Donald Trump, që kërcënoi me anulimin e marrëveshjes bërthamore me Iranin kane reaguar shtete të përfshira në këtë akord. “Gjermania, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar marrin parasysh vendimin e Presidentit amerikan, por mbeten të përkushtuar për …

Lexo më shumë