Tag Archives: liderët

Shpërfillje e mospajtime ndërmjet liderëve të Kosovës dhe ambasadorëve

lideret

Mospërfillje e ndërsjellë dhe retorikë e ashpër politike po karakterizon raportet ndërmjet liderëve institucionalë të Kosovës dhe ambasadorëve të vendeve të Kuintit, që përfaqësojnë pesë Qeveritë më të fuqishme të Perëndimit. Mospajtimet ndërlidhen me dy nga çështjet më të rëndësishme aktualisht në skenën politike të Kosovës, siç është ratifikimi i …

Lexo më shumë

Vrasja e Ivanoviqit, reagojnë politikanët, kërkojnë zbardhjen e saj

Lideri i iniciativës qytetare “Liria, Demokracia, Drejtësia” [SDP] në Kosovë, Oliver Ivanoviq, nuk u ka mbijetuar plagëve, pas sulmit ndaj tij me armë zjarri, në mëngjesin e së martës në Mitrovicën veriore. Reagimet për vrasjen janë të shumta. Vrasjen te kanë dënuar liderët e Kosovës, përfaqësues të bashkësisë ndërkombëtare në …

Lexo më shumë

Yee: Liderët e korruptuar të Ballkanit nuk do të ftohen për vizita as në Washington as në Bruksel

Hoyt Brian Yee

Zv/ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit Hoyt Yee, një ditë më parë në Washington, gjatë një debati me analistë dhe njohës të çështjeve të Ballkanit ka dhënë një deklaratë duke thënë se liderët e korruptuar të Ballkanit nuk duhet të ftohen për vizita as në Washington as në Bruksel. “Është për …

Lexo më shumë

Liderët e Kosovës presin ambasadoret amerikane dhe britanike të NATO-së

Liderët e Kosovës presin ambasadoret amerikane dhe britanike të NATO-së. Aktualisht nuk ka informacione se çka u diskutua prapa dyerve të mbyllura, por nga komunikata e autoriteteve shtetërore të Kosovës kuptohet se çka i thanë ata musafirëve. Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, i shoqëruar nga Kryeministri i Republikës …

Lexo më shumë

Liderët urojnë besimtarët katolikë pë Krishtlindje

Liderët u urojnë Krishtlindjen shtetasve të Kosovës , besimtarëve katolikë. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, me rastin e Krishtlindjes, ka uruar besimtarët katolikë dhe ipeshkvin e Kosovës, Imzot Dodë Gjergji. Mustafa ka thënë se Krishtlindja përfaqëson paqen, mirëkuptimin, mirësinë, mëshirën, shpresën dhe zemërgjerësinë. “Festa e Krishtlindjes përcjell te njerëzit e vullnetit të …

Lexo më shumë

Liderët-urojnë 8 Marsin

Përfaqësuesit e institucionet vendore dhe ndërkombëtare, kanë uruar Ditën Ndërkombëtare të Gruas 8 Marsin. Ata kanë thënë se në çdo familje dhe shoqëri të civilizuar gratë janë simbol i dashurisë dhe i angazhimit për progres. Me rastin e Ditës së Gruas- 8 Marsit , kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup …

Lexo më shumë