fbpx

Tag Archives: Liberalizimi

Fleckenstein: Kosovarët meritojnë liberalizimin e vizave

liberalizimi

Në një intervistë për portalin “European Western Balkans”, deputeti gjerman i Parlamentit Evropian, Knut Fleckenstein, i cili poashtu është edhe anëtarit i Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme dhe raportues për Shqipërinë, ka deklaruar se kosovarët e meritojnë liberalizimin e vizave. Eurodeputeti porosit vendet e BE’së që të mos shikojnë …

Lexo më shumë

Ruçi shuan shpresat për dalje nga izolimi përmes pasaportave shqiptare

Gramoz Ruçi

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi i cili po qëndron në Prishtinë për takime me udhëheqësit më të lartë të institucioneve të Kosovës, i ka shuar shpresat atyre që rrugëdaljen nga izolimi e kërkojnë përmes pasaportave shqiptare. Sipas Ruçit “çështja e vizave nuk ka nevojë të zgjidhet përmes relacioneve shqiptaro-shqiptare, …

Lexo më shumë

Cila do të jetë rruga e liberalizimit, ajo nga Shqipëria apo ajo nga BE-ja

kosova be

Kosova nuk mund të anashkalojë kriteret e Bashkimit Evropian për liberalizim vizash, por duhet të angazhohet në përmbushjen e tyre, thonë analistë të çështjeve të integrimeve evropiane. Aktualisht, për liberalizmin e vizave për Kosovën kanë mbetur dy kriteret e fundit, përkatësisht kriteri për luftimin e korrupsionit dhe ai për shënjimin …

Lexo më shumë

Ambasadori gjerman në Kosovë kërkon nga politikanët t`ua mundësojnë të rinjve liberalizimin e vizave

ambasadori gjerman

Ambasadori i ri gjerman në Kosovë, Christian Heldt me rastin e shënimit të përvjetorit të 27 të Ditës së Bashkimit të Gjermanisë, sot ka thënë se politikanët në Kosovë duhet t’ua mundësojnë të rinjëve udhëtimin pa viza në shtetet e Bashkimit Europian. Në këtë event ambasadori gjerman Christian Heldt tha …

Lexo më shumë

Pacolli i kërkon Hahnit përshpejtimin e liberalizimit të vizave

begjet pacolli dhe johannes hahn

Zëvendëskryeministri i Parë i Kosovës, njëherësh ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, në kuadër të vizitës së tij të parë në selinë e Institucioneve të Bashkimit Evropian, është pritur në një një takim bilateral nga Komisioneri për Politikën Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatave për Zgjerim, Johannes Hahn. Në kuadër …

Lexo më shumë