fbpx

Tag Archives: Krishtlindjet

Çka duhet të dini për Krishtlindjet

Fryma e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri ndihet kudo tashmë. Te gjithë kanë vendosur pemët, kanë zbukuruar shtëpitë me drita shumëngjyrëshe. Por a e dini nga e kanë origjinën 3 nga traditat më popullore të Krishtlindjeve? Çorapet e Krishtlindjes Kjo traditë e ka origjinën nga një histori Krishtlindjesh. Historia tregon për …

Lexo më shumë

Fjalimi Urbi et Orbi i Papa Françeskut

papa françesku krishtlindjet

Papa Françesku bëri thirrje për paqe në Jerusalem dhe “besim të ndërsjellë” në gadishullin Korean në fjalimin e tij tradicional të Krishtlindjeve “Urbi et Orbi” nga ballkoni qendror i Bazilikës së Shën Pjetrit. Papa Françesku foli për “tensionet në rritje mes izraelitëve dhe palestinezëve”, duke shprehur shpresën se “vullneti për …

Lexo më shumë