Ballina / Tag Archives: Kosovë

Tag Archives: Kosovë

ORCA proteston kundër ndërhyrjeve politike në arsim

orca ,protesta, arsim, prishtine, kosove

Organizata për Cilësi në Arsim (ORCA) ka protestuar sot para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, kundër ndërhyrjeve politike në pavarësinë e Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KShC) dhe Bordit të Agjencisë së Kosovës për Akreditim. Ata i kanë kërkuar kryeministrit Ramush Haradinaj që të mos ndërhyjë në çështjet e …

Lexo më shumë

Gashi: Nga Qershori reduktohen tarifat ‘roaming’ mes Kosovës e Shqipërisë

tarifat roaming, kosove, shqiperi

Kosova dhe Shqipëria ditë më parë kanë rënë dakord që procesi i reduktimit të tarifave të fillojë nga data 15 qershor 2019, fillimisht nëpërmjet aplikimit të modelit RLAH+, reduktim i cili do të sjellë efekte pozitive të menjëhershme te qytetarët e të dyja vendeve, pasi do të ketë zvogëlim rreth …

Lexo më shumë

Hahn në Kosovë me 3 dhjetor, takohet me Thaçin, Haradinajn e Veselin

Johanes Hahn

Johannes Hahn, komisioneri i BE-së për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, të hënën më 3 dhjetor, do ta vizitojë Prishtinën, me ç’rast do të takohet me presidentin Hashim Thaçi, kryeparlamentarin Kadri Veseli si dhe kryeministrin Ramush Haradinaj. Kjo vizitë e komisionerit Hahn vjen si pasojë e vendimit …

Lexo më shumë

BIK sot voton për të zgjedhur kryetarin. Ja kush janë dy kandidatët

bik, kosove

Në Bashkësinë Islame të Kosovës sot do të mbahet votimi për zgjedhjen e kryetarit të këtij institucioni fetar. Në garë për këtë post janë  Naim Tërnava-kryetari i deritashëm dhe Reshat ef. Mexhidi- prof. i Medresesë nga Prizreni. Sipas Kushtetutës së Bashkësisë Islame të Kosovës kriteret që duhet t’i plotësojë janë: …

Lexo më shumë