Ballina / Tag Archives: Kosovë

Tag Archives: Kosovë

Hahn në Kosovë me 3 dhjetor, takohet me Thaçin, Haradinajn e Veselin

Johanes Hahn

Johannes Hahn, komisioneri i BE-së për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, të hënën më 3 dhjetor, do ta vizitojë Prishtinën, me ç’rast do të takohet me presidentin Hashim Thaçi, kryeparlamentarin Kadri Veseli si dhe kryeministrin Ramush Haradinaj. Kjo vizitë e komisionerit Hahn vjen si pasojë e vendimit …

Lexo më shumë

BIK sot voton për të zgjedhur kryetarin. Ja kush janë dy kandidatët

bik, kosove

Në Bashkësinë Islame të Kosovës sot do të mbahet votimi për zgjedhjen e kryetarit të këtij institucioni fetar. Në garë për këtë post janë  Naim Tërnava-kryetari i deritashëm dhe Reshat ef. Mexhidi- prof. i Medresesë nga Prizreni. Sipas Kushtetutës së Bashkësisë Islame të Kosovës kriteret që duhet t’i plotësojë janë: …

Lexo më shumë

Vuçiq në Kosovë: Kërkon zbardhjen e rastit Ivanoviq dhe zgjidhje për dy palët

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, derisa po qëndron në Kosovë, ku po viziton manastirin e Banjskës, ai foli edhe për mediat. Shkak i vizitës së Vuçiqit në Kosovës është vrasja e politikanit serb, Oliver Ivanoviq, dhe për këtë presidenti serb kërkoi zbardhjen e këtij rasti. Vuçiq, duke folur për vrasjen …

Lexo më shumë