fbpx

Tag Archives: Kosova

Pesë shtetet mike të Kosovës kërkojnë heqjen e menjëhershme të taksës

mpj_kosova

Përmes një komunikate të përbashkët Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, po kërkojnë nga Kosova heqjen e menjëhershme të taksës dhe fillimin e dialogut me Serbinë.  Në këtë komunikatë theksohet se status quo pengon përparimin e Kosovës dhe Serbisë në rrugën drejt …

Lexo më shumë

O’ Connell: Dikujt i mungon interesimi për një sistem të pavarur të drejtësisë në Kosovë

Ruairi O Connell, Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë

Ambasadori në largim i Britanisë së madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell, në një intervistë për KosovaPress ka folur për gjendjen aktuale në sistemin e drejtësisë. Situatën në sistemin e drejtësisë O’Connell e cilëson të koklavitur. “Duhet të pyesim pse përsëritet një gabim vite me radhë edhe nuk krijohen politika? Kemi …

Lexo më shumë

Krasniqi: Fajtorin për taksën gjejeni në Beograd

Ish-kryeparlamentari, Jakup Krasniqi, nj[her[sh kryetar i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, ka folur rreth taksës 100% kundër mallrave serbe. Krasniqi nëpërmjet Facebook-ut ka shkruar se taksa është vendosur kundër asnjë njeriu të Kosovës, as ndaj pakicës serbe, madje as kundër bizneseve serbe, por kundër politikës armiqësore serbe. “Ajo që duhet …

Lexo më shumë