fbpx

Tag Archives: Kosova

SHBA planifikon të ndërmjetësojë dialogun mes Kosovës dhe Serbisë

flamuj-shba-kosove

Dy dekada pas paqes së brishtë në ish-Jugosllavi, Uashingtoni planifikon që t’i rifillojë bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, shkruan gazeta ForeignPolicy. Departamenti Amerikan i Shtetit pritet që të njoftojë një të dërguar special në Ballkan si pjesë e një përpjekje për rifillimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, me qëllimin …

Lexo më shumë

Vllasi: Asnjë administratë amerikane nuk do ta dëmtojë statusin e Kosovës

Analisti politik i Prishtinës, Azem Vllasi tha për Vijesti.ba se asnjë administratë amerikane, pavarësisht se kush përbëjë atë, nuk do të bëjë asgjë për të dëmtuar statusin e Kosovës si një shtet i pavarur Në një intervistë për Vijesti.ba, Vllasi foli për vizitën e presidentit serb Aleksandar Vuçiç në Uashington, …

Lexo më shumë

10 vite 31 milionë euro

kqz

Zgjedhjet e 6 tetorit të këtij viti janë zgjedhjet më të shtrenjta parlamentare në 10 vite shtet Mbi 31 milion euro janë harxhuar për organizimin e zgjedhjeve në Kosovë që prej pas Pavarësisë, duke përfshirë këtu zgjedhjet parlamentare dhe zgjedhjet lokale, sipas të dhënave të KQZ-së Sipas të dhënave të …

Lexo më shumë

Shala: Vjosa, kryeministre e Kosovës; Me PDK-në s’ka koalicion

kujtim shala, vjosa osmani, xhafer tahiri, ldk, vv, zgjedhjet 2019, kqz, kosova

Çështja është si do të bashkëpunojmë në të ardhmen me partnerin tonë të të deritashëm të opozitës, pra Vetëvendosjen. Partia me të cilën nuk ka bashkëqeverisje është Partia Demokratike e Kosovës. Ky është vendim i Këshillit të Përgjithshëm të PDK-së.  Kështu deklaroi në emisionin debat të RTK-së, Kujtim Shala nga …

Lexo më shumë