Ballina / Tag Archives: Kosova

Tag Archives: Kosova

G 7 mbështet dialogun mes Kosovës e Serbisë të lehtësuar nga BE

G&, kosova, serbia

Ministrat e Jashtëm të shteteve anëtare të Grupit të shtatë vendeve më të zhvilluara (G7) u bënë thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të angazhohen në mënyrë konstruktive në normalizimin e marrëdhënieve me anë të një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme. “Ne i bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të …

Lexo më shumë

Apostolova: Gjyqësorit i mungojnë përkthyesit, pakicat nuk po integrohen

natalya apostolova

Përkundër arritjeve, sistemi gjyqësor i Kosovës vazhdon të përballet me shumë probleme, si ai i mungesës së përkthyesve dhe mungesa e integrimit të pakicave në gjyqësor. Kështu tha shefja e Zyrës së BE-s në Kosovë, Natalyia Apostolova në tryezën e rrumbullakët “Mundësi të barabarta për komunitetet jo-shumicë në gjyqësor”, të …

Lexo më shumë

Instituti i Shëndetësisë : Për 2 vjet vdiqën 280 persona, epidemia e aksidenteve në trafik vazhdon

aksident ne fushkosove

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës i është drejtuar institucioneve dhe segmentëve të ndryshë të shoqërisë që urgjentisht të vihen në veprim me qëllim të parandalimit të  pasojave të asaj që IKSHP e cilëson si “situatën epidemiologjike të aksidenteve në trafik”, situatë kjo e cila për dy vjet në …

Lexo më shumë

Përplasje verbale mes Haradinajt e Apostolovës

haradinaj, apostolova, cefta, msa,kosova

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova dhe kreu i ekzekutivit Ramush Haradinaj janë përplasur në debatin organizuar nga Instituti EPIK në trevjetorin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit (MSA). Haradinaj tha se përfaqësuesja e lartë e BE-së, Frederica Mogherini ka dëmtuar dialogun Kosovë-Serbi dhe ka shkaktuar traumë politike. …

Lexo më shumë

Franca dhe Gjermania me iniciativë të re për zhbllokim të dialogut

kosova, serbia, flamujt

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrja Ana Bërnabiq kanë folur të enjten, përmes deklaratave të ndara, për një nismë të Francës dhe Gjermanisë e cila mund të zhbllokojë dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit, mirëpo asnjëri nuk kanë dhënë detaje se për çfarë iniciative konkretisht bëhet fjalë. Presidenti i Serbisë, …

Lexo më shumë