Ballina / Tag Archives: Katalonia

Tag Archives: Katalonia

Solana: Nuk ka asnjë ngjashmëri rasti i Katalonisë me Kosovën

JAVIER SOLANA

Asgjë të përbashkët mes rastit të Kosovës dhe Katalonisë nuk sheh ish-Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Javier Solana. Në një intervistë për “DiariodeAvisos”, duke folur kryesisht për çështjen katalonase, ish-ministri i jashtëm spanjoll, ka thënë se janë rrethanat historike ato që dallojnë tërësisht kur bëhet fjalë për Kosovën dhe Kataloninë. …

Lexo më shumë

Heshtja e të mallkuarve

Heather Conley

Nëse presidenti i Katalonjës, Puigdemont do të shpallte pavarësinë, Kryeministri Rahoy do të “zbatonte ligjin” dhe me siguri do të kërkonte zbatimin e Nenit 155 të Kushtetutës së Spanjës, duke pezulluar kështu autonominë për Katalonjën. Për ta bërë këtë, Rajoyt do i duhej të dërgonte një numër të madh nga …

Lexo më shumë

CNN: Pavarësia e Katalonjës shtyn Evropën drejtë kaosit

kataloni

Spanja me dëshpërim po tenton të ndalojë rrugën e Katalonjës drejt pavarësisë. Pavarësia e së cilës pritet që t’a shtyjë Evropën në kaos. CNN ka analizuar pasojat e mundshme ekonomike në rast të shpalljes së pavarësisë së Katalonjës. “Investitorët janë të vetëdijshëm për rrezikun: indeksi kryesor i aksioneve spanjolle ka …

Lexo më shumë