fbpx

Tag Archives: kafshët

Kryeministri i ‘qenit’

kafshet, bortis johnson, Uellsi Jugor, britania e madhe

Aty ku banon kryerminstri, banon edhe dashuria   Qenushi ishte braktisur aty nga disa rritës qensh, por tani do të jetojë bashkë me kryeministrin dhe partneren e tij, Carrie Symonds. Kryeminsitri Boris Xhonson u pa të futet te selia e tij, në Downing Street, me një qenush 15-javësh, të cilin …

Lexo më shumë

Ngordhi Zhaku, luani i Fierit

luani, zhaku, franca, shqiperia, kafshet

Ishte shumë vonë për Zhakun, veshkat e tij ishin shumë të dëmtuara Ka ngordhur luani i kopshtit zoologjik “Safari Park”, vetëm dy muaj pasi u largua nga Shqipëria për në Holandë. I njohur me emrin Zhak, ai ishte një nga luanët e keqtrajtuar në kopshtin zoologjik të Fierit. Në muajin …

Lexo më shumë

Çfarë dinë kafshët për mjekësinë?

majmuni (2)

Receta kundër parazitëve Çfarë bëjnë majmunët/shimpanzat, kur vuajnë prej diaresë apo malarjes për shkak të parazitëve? Ato shfrytëzojnë vetitë kuruse të bimëve. Studiuesit kanë zbuluar, se shimpanzetë përshkojnë rrugë të gjata për të gjetur bimën “Aspilia”. Pastrues ndaj parazitëve Gjethet e ashpra të Aspilias stimulojnë lëvizjet e zorrëve dhe u …

Lexo më shumë