Tag Archives: Japonia

Japonia në alarm vërshimi

japonia, vershimet, siguria

Në disa zona raportohet për 100 mm shi të rënë në më pak se një orë Instituti meteorologjik  japonez e ka vendosur  nivelin e rrezikut në maksimum,  në 5. Këto shira të rrëmbyeshëm janë një fenomen i rrallë për Japoninë, dhe ndodhin një herë në disa dekada. Ndërkohë, edhe përmasat …

Lexo më shumë

Japonia rizgjodhi Aben për kryeministër

shinzo abe

Dhoma e Ulët e Parlamentit të Japonisë e ka rizgjedhur Shinzo Aben për kryeministër, pasi partia e tij ka arritur fitore bindëse në zgjedhjet e jashtëzakonshme, të mbajtura muajin e kaluar. Shinzo Abe, i cili ishte kryeministër prej dhjetorit të vitit 2012, me lehtësi është rizgjedhur në parlament, pasi për …

Lexo më shumë

Japonia blen Viber-in

viber

Aplikacioni për mesazhim Viber është blerë nga Rakuten, pronar i shitësit me pakicë online Play.com. Kompania japoneze do të paguajë 900 milionë dollarë për aplikacionin në telefon, e cila ofron thirrje falas dhe mesazhe me tekst nga telefonët celularë. Rakuten tha se blerja do të lejojë zgjerimin e përmajtjes së …

Lexo më shumë