Tag Archives: Izraeli

Izraeli vendos të taksojë ICO-të

israeli

Kjo lëvizje është ndër të parat në llojin e saj por që nuk ndikon në monedha kriptografike në mënyrë të drejtpërdrejtë. Qeveria Izraelite publikoi një draft ligjor i cili mund të çojë drejt taksimit të Ofertave Fillestare të Monedhave – ICO. Publikuar ditën e Mërkure nga autoritetet financiare Izraelite, drafti …

Lexo më shumë

Izraeli e konfirmon tërheqjen nga UNESCO

Izraeli ka njoftuar në mënyrë zyrtare organizatën e kulturës dhe të edukimit të OKB-së për tërheqjen e saj nga organizata. Përmes një deklarate, shefja e UNESCO Audrey Azoulay tha se ajo ishte njoftuar zyrtarisht të premtën se Izraeli do të tërhiqej nga organizata me 31 dhjetor 2018, shkruan “afp”. “Më …

Lexo më shumë

Pas SHBA-ve edhe Çekia e njeh Jerusalemin kryeqytet të Izraelit

izraeli

Autoritetet e Republikës së Çekisë e kanë njohur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit, por njëherësh e kanë njohur edhe kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA). “Republika e Çekisë edhe para arritjes së marrëveshjes paqësore mes Izraelit dhe Palestinës njohu Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit në kufijtë e …

Lexo më shumë

Rothschildët dhe deklarata prej 67 fjalësh që ndryshuan jetën e izraelitëve dhe palestinezëve

izraeli

Deklarata e Balfourit, një shekull më parë, i hapi rrugën krijimit të shtetit të Izraelit dhe mbolli farën e konfliktit izraelito-palestinez, që vazhdon edhe sot të ndajë Lindjen e Mesme. Bëhet fjalë për 67 fjalë të shkruara në një vend të largët, një shekull më parë, por izraelitët dhe palestinezët …

Lexo më shumë

VV distancohet nga deklaratat e Korenicës, nuk e heq nga gara për Rahovec

visar_ymeri_infoglobi

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka reaguar për deklaratën antisemite të kandidatit të VV’së për kryetar të Rahovecit, Visar Korenica, i cili përmes një statusi në Facebook ka kërkuar zhdukjen e Izraelit. Sipas Ymerit qëndrimi i Korenicës nuk paraqet qëndrimet e Vetëvendosjes, por ai nuk njofton nëse Korenica do …

Lexo më shumë

Bashkësia Hebreje i kërkon Vetëvendosjes të distancohet nga Korenica

izraeli e kosova

Deklarata antisemite e kandidatit të Vetëvendosjes për kryetar të Komunës së Rahovecit, Visar Korenica, i cili tha se “shteti i Izraelit duhet të zhduket nga faqja e dheut”, ka nxitur reagimet e Bashkësisë Hebreje-Bet Israel Kosova.Deklarata antisemite e kandidatit të Vetëvendosjes për kryetar të Komunës së Rahovecit, Visar Korenica, i …

Lexo më shumë