Tag Archives: Italia

Shën Tereza

shen tereza, vatikani, prishtina, prizreni, shkupi, kosova, italia, india, kalkuta, don lush gjergji

Sot 22 vite pa humanisten shqiptare, nobelisten dhe të shenjtëruaren Sot bëhen 22 vjet nga vdekja e humanistes shqiptare, nobelistes dhe të shenjëtëruars së Vatikanit, Shen Nënë Tereza. Kurse, Muzeu Historik Kombëtar organizon një ekspozitë me foto me rastin e 3-vjetorit të shenjtërimit të Gonxhe Bojaxhiut – Shën Tereza. Në …

Lexo më shumë

E vjedhin rërën dhe e shesin online

sardenja, italia, franca

Tregtia e rërës, guralecëve dhe guaskave është e paligjshme dhe dënohet ne gjobë deri në 3 mijë euro Shoqata “Sardenja vidhet dhe plaçkitet” ka denoncuar rastin e fundit të grabitjes së 200 kilogram kokrra kuarci, të vjedhura javët e fundit nga plazhi i Is Arutas. Ato u bllokuan në aeroportin …

Lexo më shumë

Popullsia e Italisë do të përgjysmohet

italia, nataliteti, emigracioni

Sipas parashikimeve nga EUROSTAT, popullsia e eurozonës do të tkurret me 20 milionë njerëz deri në fund të shekullit Kjo tkurrje do të vijë kryesisht për shkak të ndryshimeve demografike në strukturën shoqërorë të Italisë. Italia do të njohë një rënie prej 16 milionë njerëzish, si pasojë e një popullsie …

Lexo më shumë

Italia vendi më i plakur në Evropë

Të dhënat e publikuara sot nga Instituti Kombëtar i Statistikave e rendisin si vendi me koefiçientin më të lartë të popullsisë së moshuar në Europë si dhe ndër vendet me popullsinë më të plakur në botë. Në popullsinë italiane personat në moshën mbi 65 vjeç numërohen të jenë rreth 13.5 …

Lexo më shumë