Tag Archives: Intervista

Veseli flet për diferencat me Haradinajn, për deklaratat e Buxhovit, etj

kadri veseli, kryeparlamentari, taksa

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka dhënë intervistë për “Zërin e Amerikës” .  Zoti Veseli, procesi i bisedimeve me Serbinë është pezulluar dhe qëndrimet e palëve kanë bërë që të dështojnë edhe përpjekjet ndërkombëtare për ripërtëritjen e procesit. Cila është rrugëdalja sipas jush? Kadri Veseli: Zgjidhja është: Serbia duhet …

Lexo më shumë

Intervistë me piktorin Omer Kaleshi

Në intervistën për revistën kulturore “Symbol” (nr. 12), Omer Kaleshi flet për vendlindjen, fëmijërinë, shkollimin, artin, dashurinë dhe jetën e tij në Paris. Omer Kaleshi (1932) është piktor modern shqiptar nga Kërçova e Maqedonisë. Kaleshi u formua si artist në Stamboll. Ai njihet për pikturat e tij epike të fokusuara …

Lexo më shumë

Thaçi : Vendosin deputetët, jo ndonjë ambasador që thërret për gaz lotsjellës

Hashim Thaçi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha në një intervistë me Zërin e Amerikës se vendimi për ngritjen e Gjykatës së Posaçme është në fuqi, ndërsa i quajti të panevojshme siç tha, teprimet rreth kësaj çështjeje duke krijuar një panik tek qytetarët e vendit. Zëri i Amerikës: Zoti president, sulmin ndaj Gjykatës …

Lexo më shumë

Hahn: Liria e medias element kyҫ për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE

Komisionari për negociata i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn

Intervistë ekskluzive për DW e komisionerit të BE për Politikën e Fqinjësisë Europiane dhe Negociatat e Zgerimit. Hahn flet për lirinë e medias dhe perspektivën europiane. DW: Komisioner Hahn, në konferencën që po zhvillohet në Tiranë, “BE- Ballkani Perëndimor, Ditët e Medias” ju thatë se garantimi i lirisë së shprehjes dhe …

Lexo më shumë