Tag Archives: Hashim Thaqi

Midiat gjermane i japin rëndësi takimit Thaqi-Merkel

Vizita e presidentit Hashim Thaçi në Berlin ka marrë vëmendje të mediave gjermane. Pas takimin me kancelarën Angela Merkel, radio publike gjermane “Deutschlandfunk” dhe media tjera kanë raportuar për këtë takim. Sipas “Deutschlandfunk” Merkel ka uruar presidentin Thaçi për përparimet që janë bërë në ndërtimin e strukturave demokratike në Kosovë. …

Lexo më shumë

Qeveria Haradinaj i përgjigjet ashpër “ultimatumit” të Thaçit për Demarkacionin

Haradinaj e Thaqi

Qeveria e Kosovës i është përgjigjur “ultimatumit” që ka dhënë presidenti i vendit, Hashim Thaçi për çështjen e Demarkacionit me Malin e Zi. Në një deklaratë këshilltari për media i kryeministrit, Halil Matoshi ka thënë se janë në pritje të të gjeturave të komisionit të ri për demarkacionin dhe pastaj …

Lexo më shumë

Reagimet rreth Speciales

Thaqi

Pendimi i kreut të shtetit të Kosovës për themelimin e Gjykatës Speciale për krimet luftës në Kosovë, nuk mund të prodhojë asnjë efekt në raport me vet gjykatën por as ndonjë reagim të opinionit karshi kësaj gjykate, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike dhe të aspekteve juridike në Kosovë. Presidenti i …

Lexo më shumë

Të shemben muret mentale

hashim-thaqi-hd

BE-ja ende duket e bindur edhe pse disa nga anëtarët e saj mund të vazhdojnë të mos njohin pavarësinë e Kosovës se edhe Kosova një ditë do t’i bashkohet BE-së. Shkruan: Hashim Thaqi Marrëdhënia e Komisionit Evropian me Ballkanin Perëndimor si edhe vetë politika e zgjerimit ka qenë e ndërlikuar. …

Lexo më shumë