fbpx

Tag Archives: Hahn

Hahn: Liria e medias element kyҫ për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE

Komisionari për negociata i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn

Intervistë ekskluzive për DW e komisionerit të BE për Politikën e Fqinjësisë Europiane dhe Negociatat e Zgerimit. Hahn flet për lirinë e medias dhe perspektivën europiane. DW: Komisioner Hahn, në konferencën që po zhvillohet në Tiranë, “BE- Ballkani Perëndimor, Ditët e Medias” ju thatë se garantimi i lirisë së shprehjes dhe …

Lexo më shumë

Hahn: Shqipëria në rrugën e duhur

Hahn_Rama_infoglobi

Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn deklaroi në konferencën e përbashkët për shtyp me Kryeministrin Edi Rama se Shqipëria është në rrugën e duhur. “Në vlerësimin tonë Shqipëria është në rrugën e duhur dhe aspirata europiane duhet të jetë një objektiv kombëtar që mbështetet nga të gjithë elementët, partitë politike, shoqëria …

Lexo më shumë

Hoxha: Kosova ka afat 10 vjet të implementojë MSA -në

flamujt BE e Kosova

Dhurata Hoxha, Ministre e Integrimit Evropian,duke i raportuar Komisionit parlamentar për integrime ka shpaluar detajin se “Komisioneri Johannes Hahn ka kërkuar nga Kosova që të ratifikojë demarkacionin para se të fillojnë zgjedhjet në Bashkimin Evropian”. Sipas ministres Hoxha kërkesa e Brukselit për demarkacionin është strikte, që nënkupton se nuk lë shumë hapësirë …

Lexo më shumë

Pacolli i kërkon Hahnit përshpejtimin e liberalizimit të vizave

begjet pacolli dhe johannes hahn

Zëvendëskryeministri i Parë i Kosovës, njëherësh ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, në kuadër të vizitës së tij të parë në selinë e Institucioneve të Bashkimit Evropian, është pritur në një një takim bilateral nga Komisioneri për Politikën Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatave për Zgjerim, Johannes Hahn. Në kuadër …

Lexo më shumë

Hahn të premten në Beograd, temë kryesore, diskutohet Kosova

Komisionari për negociata i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn

Komisari evropian për politikë fqinjësore dhe për bisedime për zgjerim, Johannes Hahn, do të vizitojë Serbinë të premten, shkruan gazeta e Serbisë “Danas”. Duke iu referuar burimeve të paspecifikuara, Danas raporton se “Hahn do të takohet me zyrtarët më të lartë shtetërorë, përfshirë presidentin serb, Aleksandar Vuçiq”. Gjithnjë sipas kësaj …

Lexo më shumë