Ballina / Tag Archives: Hahn

Tag Archives: Hahn

Hahn në Kosovë me 3 dhjetor, takohet me Thaçin, Haradinajn e Veselin

Johanes Hahn

Johannes Hahn, komisioneri i BE-së për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, të hënën më 3 dhjetor, do ta vizitojë Prishtinën, me ç’rast do të takohet me presidentin Hashim Thaçi, kryeparlamentarin Kadri Veseli si dhe kryeministrin Ramush Haradinaj. Kjo vizitë e komisionerit Hahn vjen si pasojë e vendimit …

Lexo më shumë

Juncker, Hahn e Mogherini kanë arritur në Kosovë. Kjo është agjenda

juncker mogherini e hahn

Treshja kryesore e BE-së, presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, Komisionari për Fqinjësi të mirë e negociata, Johannes Hahn, si dhe shefja për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, tashmë ka arritur në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”. Gjatë qëndrimit një ditorë në Kosovë, Z. Juncker dhe bashkëpunëtorët priten të …

Lexo më shumë

Juncker, Mogherini dhe Hahn do të vizitojnë Ballkanin Perëndimor

juncker mogherini e hahn

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, do të vizitojnë vendet e Ballkanit, përfshirë edhe Kosovën. Vizita në Kosovë e zyrtarëve evropianë, e paraparë më 28 shkurt, bëhet në kuadër të një turneu të …

Lexo më shumë

Pse disa shtete mund të anëtarësohen në BE deri më 2025, e disa jo

Johanes Hahn

Komisionari evropian Johannes Hahn beson se disa shtete të Ballkanit mund të anëtarësohen në BE qysh në vitin 2025. “Është ky një parashikim ambicioz, por i realizueshëm”, ka thënë Hahn në intervistën për gazetën austriake, Kurier. Sipas tij disa shtete kanë probleme më serioze dhe janë më larg anëtarësimit, për …

Lexo më shumë