Tag Archives: gjyqtarët serbë

Deputeti Sejdiu publikoi dokumente të betimit të gjyqtarëve serbë te presidenti Thaqi

thaqi_infoglobi

Më 24 tetor, 40 gjyqtarë dhe 13 prokurorë nga komunitetet joshumicë, kryesisht të përkatësisë serbe nga veriu i Kosovës kishin bërë betimin para Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për integrimin e gjyqësorit në veri që ndërlidhet me zbatimin e Marrëveshjen për Drejtësi, të arritur në Bruksel, më 10 shkurt 2015, …

Lexo më shumë

Bytyçi kërkon përkushtim në punë nga gjyqtarët serbë në Kosovë

gjyqtarer_serb_infoglobi

Kryetarja e Gjykatës Themelore në Prishtinë, Afërdita Bytyçi dhe gjyqtarët mbikëqyrës të Departamenteve të Gjykatës, sot kanë pritur në një takim gjyqtarët dhe stafin administrativ të komunitetit serb. Kryetarja e Gjykatës, kërkoi përkushtim dhe angazhim të madh nga ana e tyre, në mënyrë që të arrihen rezultate dhe suksese në …

Lexo më shumë

Reagon Brukseli pas dështimit të marrëveshjes për gjyqtarët serbë

brukseli mogerini-vucic-taci_15082414

Bashkimi Evropian shpreh keqardhje për kërkesën e Serbisë që integrimi i personelit serb në gjyqësorin e Kosovës të shtyhet, tha zëdhënësja e bllokut, Maja Kocijançiq. “Prishtina i ka përmbushur të gjitha obligimet në lidhje me zbatimin e Marrëveshjes për gjyqësorin. Integrimi i personelit është i rëndësishëm, sepse i kontribuon sundimit …

Lexo më shumë