Ballina / Tag Archives: Gjermania

Tag Archives: Gjermania

SHBA, Britania e Gjermania: Të raportohen gjetjet e hetimit për dëbimin e ‘gylenistëve’

protesta per gylenistet

Kaloi afro një vit që kur Kosova pa një proces të rregullt dëboi gjashtë shtetas turq nga Kosova, nën dyshimin se ata paraqesin kërcënim për sigurinë kombëtare të Kosovës. Por Komisionit parlamentar ende nuk iu ofrua rasti t’i paraqes gjetjet e tij.  Në përvjetorin e dëbimit të 6 shtetasve turqë …

Lexo më shumë

Bieber : Rivizatimi i kufijve, skenar i rrezikshëm; Mosliberalizimi vendim i padrejtë

bieber _berani

Në intervistën ekskluzive të realizuar për emisionin “55 minuta” të televizionit publik të Kosovës, analisti botëror, profesor i Universitetit të Gracit në Austri, z. Florian Bieber ka shpaluar pikëpamjet e tij për dialogun mes Kosovës e Serbisë, për idenë e korrigjimit të kufirit, për ndikimin që mund ta ketë qasja …

Lexo më shumë

Gjermania kundërshton idenë për ndarje territoriale e për shkëmbim

angela merkel, CDU

Gjermania po kundërshton idenë për ndarje territoriale apo për shkëmbime territoresh, një iniciativë në të cilën, si kanë raportuar mediat vendore , janë përfshirë liderët shqiptarë, si Edi Rama, Hashim Thaçi e Ali Ahmeti. Asnjeri nga të liderët e apostrofuar nuk është prononcuar dhe nuk ka konfirmuar se “është i …

Lexo më shumë