Tag Archives: Evliana Berani

Ballkani Perëndimor nga perspektiva e ish ministrit gjerman Christian Schwarz-Schilling

schilling dhe berani

Christian Schwarz-Schilling , ish ministër i Gjermanisë ka dhënë intervistën ekskluzive ku shpalon perspektivat për Ballkanin Perëndimor me fokus në Kosovën. Intervistoi: Evliana Berani Berani: Cilat janë pritjet pas zhvillimeve të fundit në Berlin lidhur me rajonin e Ballkanit, sidomos për raportet e ardhshme mes Kosovës e Serbisë. Si i …

Lexo më shumë

Ambasadori, i cili lante xhama

Bashkëbisedim me ish-disidentin, ish-diplomatin, ish-profesorin universitar e pastruesin e dikurshëm të xhamave – njëherë për ekzistencë (në Pragë) e pastaj për humanizëm (në Londër) dhe bashkëpunëtorin e Havelit – Pavel Seifter Intervistuan: Evliana Berani dhe Dush Gashi “Havel asgjë nuk mbante për vete. Madje, ne kishim problemin tjetër. Shpeshherë i …

Lexo më shumë

Rashiti: E përbashkëta e krizave – edhe shteti i dobët

naim rashiti

Intervistoi: Evliana BERANI Në intervistën për Info Globin, analisti kosovar, Naim Rashiti, flet për protestat, shkarkimin e Jabllanoviqit, migrimin, luftën kundër ekstremizmave, marrëdhënjet fqinjësore të Kosovës, liberalizimin e regjimit të vizave, integrimet europiane, fyerjet si pjesë e diskursit të përditshëm publik dhe për gjërat tjera relevante e aktuale në Kosovë. Naim Rashiti …

Lexo më shumë

Flet Kryetari Lexhendar, Visar Arifaj

visar arifaj

Me moton “tenderët dhe punësimi, së pari për mua, pastaj për familjarët e nënkryetarët. Në fund edhe për popullin” radhët e Partisë së Fortë po shtohen dita ditës. Jozyrtarisht disa nga nënkryetarët kanë deklaruar për Info Globin se ‘pushtetarët kanë tallur me vite qytetarin e Kosovës’ dhe se tani është koha që qytetari …

Lexo më shumë