Ballina / Tag Archives: energjia

Tag Archives: energjia

Kosova rrezikon të shkyçet nga sistemi interkonektiv evropian

energjia

Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës (KOSTT) përmes një deklarate për media kanë bërë më dije se janë të shqetësuar me situatën e krijuar energjetike në Kosovë. KOSTT ka treguar se Kosova rrezikon të shkyçet nga sistemi interkonektiv evropian në rast të mosbalancimit të Sistemit …

Lexo më shumë

Haradinaj për termocentralin: “Kosova e Re” përfundon më 2023

energjia

Ramush Haradinaj Kryeministri i Kosovës, thotë se nd♪7rtimi i termocentralit “Kosova e Re” do të përfundojë në vitin 2023. InfoGlobi ka raportuar dje për nënshkrimin e Marrëveshjes mes Kosovës dhe kompanisë amerikane “Contur Group” , me të cilën parashihet ndërtimi i termocentralit. Ky projekt peshon hiq më pak se 1 …

Lexo më shumë

Zotohet Banka Botërore: Do ta ndihmojmë sektorin energjetik në Kosovë

Banka Botërore, Haradinaj, energjia

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti një delegacion të lartë të Bankës Botërore të udhëhequr nga drejtori për Energji, Riccardo Puliti dhe drejtoresha e Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor, Linda Van Gelder, me të cilët bisedoi për zhvillimet në fushën e energjisë, njofton kumtesa qeveritare. Haradinaj e vlerësoi shumë të …

Lexo më shumë