fbpx

Tag Archives: ekzoplanet

Zbulohet uji në një ekzoplanet

ekzoplanet

Një ekzoplanet sa gjysma e madhësisë së Saturnit, i cili ndodhet 700 vjet drite larg tij, ka ujë në atmosferë, njoftoi Agjencia amerikane e hapësirës NASA. WASP-39b ndodhet në konstelacionin e Virgjëreshës dhe të dhënat nga teleskopët Hubble dhe Spitzer zbulojnë se atmosfera e këtij ekzoplaneti përmban ujë. Shkencëtarët thonë …

Lexo më shumë