fbpx

Tag Archives: Egjipt

Gomarica më e bukur e Marokut

maroko, egjipt

E zbukuruar me kurora lulesh, një gomaricë e quajtur Kleopatra, ka argëtuar fshatarët në qendër të Marokut, me performancën e tij dhe ka fituar çmimin kryesor në një konkurs bukurie Duke marrë emrin e një mbretëreshe egjiptiane, ajo triumfoi në Festibaz, duke u bërë e para gomaricë femër që e …

Lexo më shumë

Pse u ndërtuan mijëra piramida

piramidat, egjipt

Një studiues që ka kaluar vite duke studiuar ndërtimin e piramidave – ka bërë disa zbulime revolucionare për këto struktura enigmatike, të cilat kanë shqetësuar ekspertët me shekuj. Pse kulturat e panumërta të lashta ndërtuan piramidat? Pse shumica prej tyre janë të ngjashëm në formë dhe në dizajn? Ndërsa shumica …

Lexo më shumë