fbpx

Tag Archives: e djathta evropiane

Rritja e së djathtës ekstreme, një përplasje kulturash, jo qytetërimesh

Elif Shafak

Në dallim nga parashikimet e akademikut amerikan Samuel Hantington, bota nuk po kalon një “luftë qytetërimesh”. Shkruan: Elif Shafak Ajo me të cilën po përballemi, është shumë më e ndërlikuar dhe e ndryshme. Kjo është epoka e një mijë konflikteve kulturore, dhe këto beteja zhvillohen brenda vendeve, jo mes tyre. …

Lexo më shumë