fbpx

Tag Archives: drejtësia

Refuzohet kërkesa e prokurores Hajdari, nuk përjashtohet gjykatësi në rastin ‘Pronto’

drita hajdari

Tre ditë pasi që prokurorja e Prokurorisë Speciale të Kosovës, Drita Hajdari kërkoi nga kryetarja e Gjykatës Themelore të Prishtinës, Aferdita Bytyqi që të përjashtojë nga gjykimi i rastit ‘Pronto’, gjykatësin Shashivar Hoti, kjo kërkesë është refuzuar nga e para e Gjykatës së Prishtinës. KALLXO.com ka siguruar aktvendimin e Gjykatës …

Lexo më shumë

Brammertz: Me mbylljen e Gjykatës së Hagës nuk mbyllet beteja për drejtësi

Brammertz per hagen

Ndërsa Gjykata e Hagës përfundon misionin e saj duke sjellë para drejtësisë përgjegjësit kryesorë të krimeve të luftës në Ballkan, kryeprokurori Serge Brammertz thotë se mbetet shumë punë për t’u bërë nga gjykatat kombëtare për të ndëshkuar autorët e tjerë të krimeve. Në një konferencë të organizuar nga Komisioni i …

Lexo më shumë

‘Rasti Lumezi’, imazh aspak i mirë për sistemin e drejtësisë

Aleksander Lumezi

Imazhi i institucioneve të drejtësisë në Kosovë, ka marrë këto ditë edhe një goditje të re. Pas raporteve vlerësuese nga organizata vendore e ndërkombëtare, përfshirë edhe raportet e progresit të Komisionit Evropian, ku kritikohet performanca e prokurorisë dhe gjyqësorit, këto ditë, protagonist i zhvillimeve, që u vlerësuan aspak të mira …

Lexo më shumë

Hoyt Yee dhe Hoxha flasin për reformat në drejtësi

Gjatë qëndrimit për vizitë zyrtare në SHBA, Ministrja Hoxha takoi Zëvendësndihmës Sekretarin e Shtetit për Evropë dhe Azi, Hoyt Yee. Në këtë takim, Ministrja Hoxha e njoftoi Z. Yee për reformat e ndërmarra, punën dhe angazhimin e institucioneve të vendit për të fuqizuar sundimin e ligjit. Po ashtu, Ministrja Hoxha ritheksoi bashkëpunimin e shkëlqyeshëm …

Lexo më shumë