fbpx

Tag Archives: diaspora

Gjermania, shteti me më së shumti diasporë shqiptare të regjistruar

gjermani emigrantet

Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike ka bërë sot prezantimin e publikimit “Rezultatet preliminare të regjistrit të diasporës, sipas ndarjes më të lartë administrative territoriale nëpër shtete”. Zëvendësministri në detyrë i Diasporës, Isni Kilaj, iu bëri thirrje të gjithë shqiptarëve të diasporës të regjistrohen, pasi sipas tij, ata i duhen …

Lexo më shumë

A mund ta ndryshojnë rezultatin zgjedhor votat e diasporës, numërimin e të cilave e kërkon VV-ja

votat_infoglobi

Votat e diasporës po e mbajnë pezull shpalljen dhe certifikimin e rezultatit final të zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit, pas procesit të rinumërimit. Janë 392 pako me vota nga diaspora, të cilat mbeten të rëndësishme si për partinë fituese të zgjedhjeve, Lëvizjen Vetëvendosje ashtu edhe për koalicionin Nisma Socialdemokrate, Aleanca …

Lexo më shumë

Deputetët mirëpritën marrëveshjet me Shqipërinë në fushën e Diasporës

Kosova_Shqiperia

Kryesuesja e Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, Vjosa Osmani, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh deputeti Visar Ymeri, dhe anëtarët e tjerë të komisionit parlamentar i kanë mirëpritur marrëveshjet e arritura me Republikën e Shqipërisë në fushën e Diasporës dhe kanë kërkuar implementimin sa më të …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!