Tag Archives: dialogu

Grenell sot në Kosovë

I dërguari i posaçëm i presidentit të Shteteve të Bashkuara për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadori Richard Grenell, do të qëndrojë të mërkurën në Kosovë. Në agjendën mediale të Presidencës së Kosovës thuhet se Grenell do të takohet me presidentin Hashim Thaçi. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e ka emëruar Grenellin …

Lexo më shumë

BE-ja konfirmon bashkëpunimin me SHBA-në për dialogun Kosovë-Serbi

kocinajciq

Bashkimi Evropian punon ngushtë me Shtetet e Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, ka thënë zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiq. Reagimi i BE-së, vjen pasi presidenti amerikan Donald Trump, emëroi ambasadorin amerikan në Gjermani, Richard Grenell, të dërguar të administratës së tij në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. “SHBA-ja ka dhënë një …

Lexo më shumë

Amerikanët sollën mesazhe, rikonfirmojnë mbështetjen për dialogun Kosovë-Serbi

Dy-tre ditët e fundit sollën në Prishtinë mesazhe për dialogun me Serbinë edhe gjermanët edhe amerikanët. Derisa, njeriu i Merkelit, Beyer rikonfirmoi pardje qëndrimin gjerman kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës, dje po në Prishtinë sollën mesazhe edhe dy senatorët amerikanë, demokrati Ron Johnson dhe republikani Chris Murphy. Ata, takuan …

Lexo më shumë

Judah: SHBA-ja s’ka mundur të gjejë njeri më të mirë se Palmeri për Ballkanin

Shtetet e Bashkuara nuk mund të gjenin një person më të mirë se Matthew Palmer si i dërguar i posaçëm për Ballkanin Perëndimor, sipas publicistit dhe gazetarit Tim Judah. Ai thekson se Palmer, me përvojë 25-vjeçare, e njeh shkëlqyeshëm rajonin dhe të gjitha figurat kryesore të tij. Ish-zëvendës ndihmës Sekretari …

Lexo më shumë

SHBA planifikon të ndërmjetësojë dialogun mes Kosovës dhe Serbisë

flamuj-shba-kosove

Dy dekada pas paqes së brishtë në ish-Jugosllavi, Uashingtoni planifikon që t’i rifillojë bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, shkruan gazeta ForeignPolicy. Departamenti Amerikan i Shtetit pritet që të njoftojë një të dërguar special në Ballkan si pjesë e një përpjekje për rifillimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, me qëllimin …

Lexo më shumë

Vllasi: Asnjë administratë amerikane nuk do ta dëmtojë statusin e Kosovës

Analisti politik i Prishtinës, Azem Vllasi tha për Vijesti.ba se asnjë administratë amerikane, pavarësisht se kush përbëjë atë, nuk do të bëjë asgjë për të dëmtuar statusin e Kosovës si një shtet i pavarur Në një intervistë për Vijesti.ba, Vllasi foli për vizitën e presidentit serb Aleksandar Vuçiç në Uashington, …

Lexo më shumë